Kurier Borzęcki: W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie naborów, czyli budżet na 2017 rok. Rada Gminy Borzęcin na Sesji w dniu 20 grudnia 2016 roku uchwaliła budżet na 2017 rok. Po stronie dochodów zamyka się on kwotą 35 516 228,68 złotych, a po stronie wydatków kwotą 35 126 228,68 złotych. Na inwestycje zaplanowano kwotę 5 069 249 złotych, co stanowi 14,43% budżetu gminy. To nie mało, zważywszy że wiele gmin od lat na rozwój przeznacza zaledwie kilka procent budżetu, ale też stosownie do uwarunkowań i polityki rozwoju gminy, która zakłada inwestowanie przy udziale środków zewnętrznych, a nie za „swoje".
- W projekcie budżetu założyliśmy realizację zadań, w ramach których złożyliśmy wnioski o dofinansowanie i mamy określoną pewność na rychłe ich rozstrzygnięcie i sfinalizowanie – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
- Mowa o takich projektach, jak: „Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej subregionu tarnowskiego etap I i II", w ramach którego zamierzamy wybudować w Warysiu, Borzęcinie i Łazach infrastrukturę służącą wypoczynkowi i rekreacji, „Zintegrowany produkt turystyczny subregionu tarnowskiego „Trasy rowerowe Przedgórza"", który umożliwi powstanie niezbędnej infrastruktury dla obsługi turystyki rowerowej w gminie Borzęcin, czy wreszcie najważniejszy z projektów turystycznych „Wykorzystanie zasobów wodnych i kulturowych subregionu tarnowskiego dla wykreowania markowego produktu turystycznego „Pojezierze Tarnowskie". Wodny Park Kulturowy w Szczurowej i Borzęcinie – etap I", zakładający zagospodarowanie akwenów pożwirowych w Jagniówce i Dołędze w kierunku rekreacyjno – wypoczynkowym. Z początkiem roku domknęliśmy sprawy związane z I wyposażeniem Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. Do OSP Borzęcin Dolny trafi nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Volvo wyposażony w zbiornik wody 3000 litrów i autopompę, który również jest współfinansowany w ramach środków Unii Europejskiej. Obecny rok to również szereg drobniejszych wydatków, równie ważnych dla społeczności naszej gminy, jak budowa i dalsza modernizacja dróg, rozbudowa oświetlenia ulicznego, sieci wodociągowej, remonty szkół, obiektów sportowych i kulturalnych.
Warto wspomnieć również o kilku innych, poza wyżej wymienionymi projektach, na których realizację złożono wnioski o dofinansowanie. Jak chociażby kompleksowej termomodernizacji budynku Urzędu Gminy (na marginesie, jest to ostatni nie ztermomodernizowany budynek użyteczności publicznej na terenie gminy), projekcie „Zintegrowana infrastruktura dla transportu niskoemisyjnego w mieście Brzesko i subregionie tarnowskim na terenie gminy Borzęcin", zakładającym budowę wiat przystankowych, parkingów dla samochodów i stanowisk dla rowerów w systemie „park & ride", „bike&ride", w wyniku którego w kilku miejscowościach gminy ma powstać 185 stanowisk parkingowych dla samochodów osobowych i 174 zadaszone i monitorowane stanowiska na rowery czy projekcie obniżenia niskiej emisji w gospodarstwach domowych gminy Borzęcin zakładającym wymianę 130 źródeł ciepła.