Piątek, 22 lutego 2019 r. | imieniny: Małgorzaty, Marty

Kurier Tarnowski: Ważne projekty dopiero przed nami - rozmowa z wójtem gminy Borzęcin Januszem Kwaśniakiem. PDF Drukuj Email
Kurier Tarnowski: Ważne projekty dopiero przed nami - rozmowa z wójtem gminy Borzęcin Januszem Kwaśniakiem..

Resize of DSC 1008a- Stało się już chlubną tradycją, że najważniejsze uchwały Rada Gminy Borzęcin przyjmuje jednogłośnie. Nie inaczej było z uchwałą budżetową na rok 2018. Jakie najważniejsze zadania zostały zapisane w tym dokumencie?

- Udało nam się skonstruować kolejny dobry budżet dla naszej gminy, który jest nastawiony na inwestycje. Warto podkreślić, że uchwalenie tego dokumentu to efekt konsensusu między radnymi, ponieważ nie ma sołectwa, gdzie nie będą realizowane zadania inwestycyjne. Poszczególne zapisy budżetu wynikają z postulatów zgłaszanych przez radnych, sołtysów oraz mieszkańców, również podczas zebrań wiejskich w ubiegłym roku. Gro inwestycji już od lat realizujemy przy udziale środków unijnych oraz pochodzących z budżetu państwa. Część naszych projektów już zostało pozytywnie ocenionych i ich realizacja nastąpi w bieżącym roku. Oczekujemy natomiast na decyzje o kolejnych przyznanych dotacjach dla równie ważnych, a może i ważniejszych zadań, które chcemy wykonać w naszej gminie.

- Wójcie proszę o konkrety.

- Na inwestycje przeznaczamy blisko 4 miliony złotych. Przystępujemy do termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Borzęcinie – jest to ostatni czynny obiekt użyteczności publicznej w naszej gminie, który nie doczekał się jeszcze liftingu. Mocno zainwestujemy w budowę chodników przy drogach powiatowych, które będą kontynuacją zadań w miejscowościach: Bielcza, Borzęcin, Przyborów, co w miejscowości Bielcza niejako uzupełnia inwestycję realizowaną przez Starostwo Powiatowe w Brzesku, które wyremontuje drogę powiatową od Woli Dębińskiej do centrum tej miejscowości. Natomiast w samej Bielczy wybudujemy drogę, która połączy przysiółek Biedacz z Biadolinami. Mamy też decyzję budowlaną, która umożliwia powstanie nowej drogi Zagórze w Przyborowie. Połączy ona drogę powiatową Borzęcin-Przyborów z nowo wybudowaną drogą Borzęcin Łazy – Rudy Rysie. Chcemy całkowicie wyprowadzić ruch samochodów o wysokim tonażu poza ciągi dróg powiatowych w naszej gminie. Projekt przebudowy sfinansowali przedsiębiorcy, którzy będą również partycypować w kosztach wykonania tej drogi. Droga będzie miała długość 1555 metrów, szerokość pasa jezdni 6,5 metra i obustronne pobocza o szerokości 1 metra. W ciągu jej biegu wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2 metry. Liczymy w tym wypadku na dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Dzięki środkom zewnętrznym wybudujemy zaplecza rekreacyjne w Borzęcinie-Borku, Borzęcinie –Łazach i w Warysiu. Aplikujemy także o dotację na przebudowę boiska sportowego przy Szkole Podstawowej w Borzęcinie Dolnym. Przed nami również modernizacja stadionu Victorii Bielcza. Ponadto inwestujemy w szkoły. Największą tegoroczną inwestycją w tym zakresie będzie wymiana dachu w Zespole Szkół i Przedszkola w Przyborowie. Szykujemy się również do wykonania projektu budowy nowej remizy w Jagniówce, która będzie także wyposażona w funkcję kulturalną. W przyszłości powstanie funkcjonalny obiekt - centrum życia kulturalnego mieszkańców.

- Jakie inwestycje natomiast czekają na dotacje?

- Jak wiele samorządów ciągle czekamy na decyzję dotyczącą rewitalizacji. W naszym wypadku chodzi o przebudowę remizy OSP w Borzęcinie Dolnym oraz rozbudowę remizy OSP w Borzęcinie Górnym. Oba zadania są warte blisko 8 milionów złotych. Kolejnym priorytetem jest zagospodarowanie akwenów pożwirowych. Mamy już gotowy wniosek, który niebawem złożymy do Urzędu Marszałkowskiego. W Borzęcinie-Jagniówce wspólnie z inwestorem prywatnym chcemy zagospodarować część akwenu pożwirowego i utworzyć miejsca do wędkowania, plażowania i uprawiania sportów wodnych wraz z zapleczem gastronomicznym i noclegowym.

-Czyli Pojezierze Tarnowskie w skromniejszej wersji.

-Pojezierze Tarnowskie w borzęcińskim wydaniu – tak to można w uproszczeniu ująć. Projekt Pojezierza Tarnowskiego spalił na panewce, ponieważ w pierwszym naborze wszystkie wnioski z terenu kilku gmin zostały odrzucone. Dlatego postanowiliśmy nie składać broni i sami walczymy o pieniądze, bo to gwarancja lepszego przygotowania wniosków. Mówimy obecnie o I etapie projektu, ponieważ cześć akwenów jest jeszcze w eksploatacji. Jednak mamy świadomość ogromnego potencjału, gdyż akweny stanowią aktualnie blisko 240 hektarów powierzchni wody. W samej Jagniówce jest 110 hektarów.
Zainteresowanie inwestorów jest duże. Centra rekreacji i sportów wodnych, łowiska specjalne, czy stawy wędkarskie to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się w naszej gminie.

-Małopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej zyskał dodatkowe wsparcie. Czy należy się spodziewać jeszcze większego rozmachu w tym roku?

- Ta impreza udowodniła, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia. Przed koncertem niektórzy mówili ,,o zgrozo! disco polo”, ale jest to przecież element kultury masowej, a frekwencja na koncertach sięgająca 20 tysięcy osób jedynie potwierdziła słuszność tej inicjatywy. Przyjechali do nas ludzie z całej Małopolski i bawili się świetnie. Zebraliśmy wiele pozytywnych opinii nie tylko od uczestników, ale również od artystów, którzy przez dwa dni występowali na borzęcińskiej scenie. Również Marszałek Jacek Krupa był pod wrażeniem organizacji, frekwencji oraz wspaniałej zabawy. Obiecał wtedy dalsze wsparcie i słowa dotrzymał. Dzięki decyzji sejmiku województwa nasz festiwal otrzymał 250 tysięcy złotych dofinansowania. Duża w tym zasługa radnego sejmiku Adama Kwaśniaka, który od początku lobbował na rzecz tego wydarzenia i przekonywał o słuszności wspierania tego typu inicjatyw. Ale nie zapominajmy, że miesiąc później odbędzie się doroczne Święto Grzyba...

-Również będziecie świętować cały tydzień?

- A nawet dłużej. Święto Grzyba poprzedzają Dni Gminy Borzęcin. Wydarzenie to swój finał będzie miało w ostatni weekend sierpnia. Poza dużą dawką koncertów, nie zabraknie również sportowej rywalizacji. Więcej szczegółów na temat programu już niebawem.

- Dlaczego gmina Borzęcin wyprzedaje swoje srebra rodowe? Sprzedaż działek to łatanie gminnego budżetu?

- Ależ skąd! Dysponujemy pokaźnym zasobem nieruchomości, który staramy się uruchomić, poprzez umożliwienie mieszkańcom i zainteresowanym z zewnątrz zakupu atrakcyjnych działek pod budownictwo mieszkaniowe lub działalność przemysłową. Tych osiedli, które funkcjonują, albo powstają na wydzielonych przez gminę terenach jest już kilka. W wielu wypadkach nabywcami są osoby spoza gminy, które planują się osiedlić w naszej malowniczej scenerii. Cieszy nas każde nowe miejsce pracy, a tych niebawem pojawi się sporo dzięki przedsiębiorcom, którzy zakupili tereny z myślą o budowie oraz uruchomieniu zakładów produkcyjnych i usługowych. W Borzęcinie-Borku sprzedaliśmy w 2017 roku 11 działek właśnie z przeznaczeniem pod działalność przemysłową. Teren ten został doskonale skomunikowany poprzez budowę drogi służącej transportowi pojazdów o wysokim tonażu w kierunku autostrady. Do tej pory sprzedaliśmy tam ponad 10 hektarów! Inwestorzy deklarują budowę zakładów produkcyjnych, a to oznacza w niedalekiej perspektywie właśnie miejsca pracy. Nasze działania więc nie są wyprzedażą rodowych sreber, ale pomnażaniem dotychczas zgromadzonego majątku.
Dzięki pozyskaniu nowych przedsiębiorców, utworzone zostaną nowe miejsca pracy, a budżet gminy zyska dodatkowe wpływy z podatków, które będzie mógł przeznaczyć na kolejne inwestycje. To same korzyści!

Share/Save/Bookmark
 
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information