Sobota, 13 lipca 2024 r. | imieniny: Irwina, Margarety
Telewizja Tarnowska.tv: Wakacyjne warsztaty lepienia doniczek z GOK w Borzęcinie

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zorganizował kolejne w tym sezonie wakacyjne warsztaty artystyczne. Tym razem młodzi mieszkańcy gminy mieli okazję własnoręcznie wykonać i ozdobić glinianą doniczkę. Pracę dzieci wieńczyło posadzenie w niej sukulenta.

- W tym roku na czas wakacji dla dzieciaków, dla młodzieży mieszkającej na terenie gminy Borzęcin przygotowaliśmy cykl warsztatów, które mają spowodować, ze dzieci dobrze spędzą czas, a przy okazji, ten czas spędzając w Ośrodku Kultury w Borzęcinie nabędą nowe umiejętności. Dzisiejsze warsztaty, które przeprowadzili tutaj pani Alina i pan Mateusz uczyły dzieci, jak wykonać doniczkę z gliny samoutwardzalnej, i do tej doniczki wsadzić roślinę, która później może zdobić nasze przestrzenie – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

 - Warsztaty doniczkowe dzielimy na kilka etapów. Po pierwsze, dostajemy glinkę, formujemy ją, wałkujemy, rzeźbimy, tworzymy kształt i formę. Następnie czekamy, aż ona sobie podeschnie, wypiekamy w piekarniku. Następnie malujemy, zabezpieczamy, sadzimy roślinki i zabieramy do domu – opisuje Mateusz Stąsiek z Krakowskiej Przestrzeni Kreatywnej.

 - Warsztaty w dużej mierze bazują na kreatywności, nie trzeba mieć żadnych szczególnych umiejętności, chodzi o chęci, chodzi o to, żeby sobie miło spędzić czas z pozostałymi ludźmi. Pozwalają na to, żeby się przez moment poczuć dzieckiem. Tutaj mamy akurat dzieci, więc one są w swoim żywiole i pozwala im to na twórczą pracę i na skupienie się na materiale i takiej sensorycznej pracy też, ale w przypadku dorosłych pozwala to trochę na zapomnienie o tym, co dzieje się wokół nas – zauważa Alina Szczurek z Krakowskiej Przestrzeni Kreatywnej.

Doniczki miały tak wiele fantazyjnych wzorów i kolorów, jak wielu uczestników miały warsztaty.

 - Dziś na warsztatach zrobiłam doniczkę, i będzie ona różowo-niebieska, i zabiorę ją do domu, a jedna będzie różowo-zielona i dam ją w prezencie koleżance – mówi Wiktoria.

 - Robiliśmy doniczki i będziemy ją dekorować farbkami i będziemy malować na niej słońce – opisuje Sebastian.

 - Robiliśmy doniczkę i pomaluje ją w pieski. Wezmę do domu i postawię na biurku – informuje Emilka.

 - Malujemy teraz doniczki z gliny i będziemy robić różne wzory. Zasadzę kwiatka i dam mamie w prezencie, bo teraz będzie miała imieniny – zapowiada Natalia.

Wcześniejsze warsztaty przeprowadzane w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie również cieszyły się sporym powodzeniem.

 - Były zajęcia dla dzieci, na których dzieciaki wykonywały specjalne ramki, pięknie zdobione, wakacyjne ramki oraz słoiki zdobione metodą decoupage'u. I dodatkowo, po raz pierwszy w naszej instytucji, wykorzystamy naszego lokalnego stolarza, rękodzielnika, pana którzy przygotował dla nas warsztaty stolarskie i właśnie podczas tych warsztatów dzieciaki ze swoimi rodzicami wspaniale współpracując wykonały te drewniane elementy, które po tych warsztatach mogły zabrać do domu – dodaje Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Kolejne wakacyjne warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie pozwolą poznać tajniki między innymi kiszenia kapusty i budowy domków dla ptaków.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze jednostek ochrony przeciwpożarowej pod kryptonimem „Leśnik 2024” na terenie Gminy Borzęcin

449760721 991375572988496 6904544701146511213 nW dniu 3 lipca 2024 r. na terenie kompleksu leśnego „Leśnictwo Bielcza” (Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska) odbyły się ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem „Leśnik 2024” sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej oraz podmiotów współpracujących z terenu Powiatu Brzeskiego, dotyczące działań przy pożarach lasów.

Ćwiczenia rozpoczęły się odprawą wszystkich ćwiczących w punkcie koncentracji sił i środków, a zakończyły krótkim podsumowaniem na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia taktyki i działań gaśniczych podczas pożarów lasów oraz zapoznanie uczestników z warunkami ochrony przeciwpożarowej oraz możliwymi utrudnieniami w terenie leśnym. Główny scenariusz ćwiczeń zakładał wielkopowierzchniowy pożar lasu na obszarze ok. 5 ha, a dodatkowym scenariuszem było udzielenie pomocy pilarzowi, który uległ wypadkowi podczas prac.

W trakcie ćwiczeń realizowane były założenia z zakresu:

 • dysponowania i organizacji punktu przyjęcia sił i środków,
 • dostarczania wody na duże odległości przy łączeniu różnych metod oraz wariantów poboru wody do celów gaśniczych z różnych ujęć oraz jej magazynowanie,
 • taktyki działań gaśniczych poprzez mineralizację gruntu i tworzenie pasów izolacyjnych oraz operowania prądami gaśniczymi,
 • współpracy pomiędzy służbami: Lasów Państwowych, które dysponowały dronem, Policji oraz zarządzania kryzysowego szczebla Gminnego i Powiatowego,
 • organizacja łączności na poziomie interwencyjnym i taktycznym oraz współpraca ze sztabem,
 • udzielania KPP osobie poszkodowanej i jej ewakuacji z miejsca zdarzenia.

W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 150 osób i ponad 40 różnego rodzaju pojazdów, w tym samochody ratowniczo – gaśnicze, quady, samochody terenowe i specjalistyczne oraz drony i auta osobowe. Siły i środki: KW PSP Kraków, KP PSP Brzesko, JRG Brzesko, KM PSP Tarnów, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Borzęcin oraz Powiatu Brzesku, Przedstawiciele Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Przedstawiciel RDLP w Krakowie, Pracownicy Zakładu Usług Leśnych, KPP Brzesko, Zarządzanie Kryzysowe na szczeblu Gminnym i Powiatowym, Wicestarosta Brzeski - Pan Maciej Podobiński oraz Wójt Gminy Borzęcin - Pan Paweł Kułak.

Całość ćwiczeń nadzorował zespół Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Zaangażowanie, sprawne działanie oraz ścisła współpraca w czasie ćwiczeń wszystkich uczestników zapewniła sukces wydarzenia, a las został ocalony.

Podsumowując, przygotowanie uczestników i służb ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa regionu i zmierzenia się z pożarem lub innym zdarzeniem kryzysowym.

Wcześniej, ćwiczenia główne poprzedzone zostały ćwiczeniami sztabowymi, które odbyły się 24 czerwca na terenie KP PSP w Brzesku.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Nowy start w Małopolsce z EURESem

plakat NSE

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Podsumowanie pracy Borzęckich Słowików w roku szkolnym 2023/2024

1Rok szkolny 2023/2024 był to już trzydziesty drugi rok funkcjonowania zespołu Borzęckie Słowiki. Podobnie jak wszystkie poprzednie lata, był to bardzo pracowity czas, począwszy od pierwszego miesiąca.

We wrześniu nastąpiło przyjęcie uczniów młodszych klas do zespołu oraz intensywne przygotowania do inauguracji projektu „TROPIĄC PRZYRODĘ”. 25 października nastąpiło otwarcie „KLASY Z DREWNA”, czyli małej architektury drewnianej oraz ścieżki przyrodniczej. Podczas uroczystości wystąpiły przedszkolaki i uczniowie szkoły oraz zespół Borzęckie Słowiki. Chór zaśpiewał trzy utwory muzyczne o pięknym podwórku szkolnym.

Listopad był to czas wspólnych ćwiczeń nad dykcją, emisją głosu oraz przygotowań pieśni i piosenek o Błogosławionej Karolinie. 17 listopada odbyła się uroczystość Dnia Patrona. Po Mszy Świętej, nastąpiła akademia, podczas której postać Karoliny przybliżyli uczniowie szkoły i dzieci przedszkolne, prezentując przedstawienie teatralne i piosenki. Pomiędzy poszczególnymi częściami przedstawienia wystąpiły Borzęckie Słowiki. Chórzyści ubarwili swoim śpiewem uroczystość, wykonując utwory muzyczne: „Duch Święty niech jednoczy nas”, „Warto jest wierzyć”, „Biała Lilia”, „Błagamy Ciebie Karolino” oraz „Tyś Patronką”. Uroczystość była połączona z Dniem Papieskim, dlatego zespół zaśpiewał pieśń „Lolek”. Na zakończenie cała społeczność szkoły i przedszkola wspólnie z Borzęckimi Słowikami wykonała „Barkę”.

23 listopada był to wspaniały czas Jubileuszowej Gali XV Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła - Ekoprzedszkole - Ekouczeń 2023. Piękną uroczystość na którą przybyli liczni laureaci z całego województwa oraz zaproszeni goście swoim śpiewem ożywił zespół Borzęckie Słowiki oraz dzieci przedszkolne z Publicznego Przedszkola w Borzęcinie Dolnym.

Od grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do okresu bożonarodzeniowego. 22 grudnia 2023 r. odbyły się tradycje bożonarodzeniowe, podczas których Borzęckie Słowiki zaśpiewały kolędy i pastorałki solowo i zespołowo, a dzieci przedszkolne wykonały jasełka.

7 stycznia bieżącego roku miał miejsce Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Borzęcinie. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym reprezentowało 17 solistów oraz zespół Borzęckie Słowiki. Solowo wystąpili: Julita Hebda, Nikola Duda, Julia Bieniek, Dawid Bieniek, Kamil Górka, Magdalena Czaja, Radosław Płachno, Patrycja Maj, Sonia Özcan, Amelia Czaja, Arkadiusz Górka, Damian Szafraniec, Joanna Bieniek, Dawid Janeczek, Eva Özcan, Yuliia Holubchenko, Oliwia Martyńska. Wszyscy wykonawcy z Borzęcina Dolnego zaprezentowali wysoki poziom artystyczny. Komisja konkursowa zadecydowała o następujących miejscach na podium w odpowiedniej kategorii wiekowej: I miejsce – Julia Bieniek, II miejsce - Julia Hebda, III miejsce – Nikola Duda, I miejsce - Sonia Özcan, wyróżnienie - Kamil Górka, II miejsce - Eva Özcan, III miejsce - Dawid Janeczek, wyróżnienie - zespół Borzęckie Słowiki.

W niedzielę 14 stycznia 2024 r. w Kościele Parafialnym w Borzęcinie Dolnym miało miejsce przedstawienie Bożonarodzeniowe składające się z Jasełek w wykonaniu dzieci przedszkolnych oraz Koncertu Kolęd i Pastorałek, który zaprezentował licznie zebranej publiczności zespół Borzęckie Słowiki oraz soliści.

W styczniu odbył się XXVIII Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Do konkursu zgłosiło się między innymi 125 solistów z powiatu brzeskiego, tarnowskiego i dąbrowskiego. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym oraz Gminę Borzęcin reprezentowali: Sonia Özcan, Radosław Płachno, Kamil Górka, Dawid Janeczek, Damian Szafraniec, Eva Özcan, Arkadiusz Górka. Wszyscy przedstawiciele Publicznej Szkoły w Borzęcinie Dolnym pokonali tremę i wspaniale zaprezentowali kolędy i pastorałki. Serca komisji konkursowej podbiła Eva Özcan należąca do zespołu Borzęckie Słowiki, która wykonała pastorałkę „Noel” i zajęła zaszczytne III miejsce w swojej kategorii wiekowej.

10 lutego bieżącego roku nastąpiło otwarcie nowego Domu Strażaka w Borzęcinie Dolnym. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie i dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym. Borzęckie Słowiki zaśpiewały w składzie: Banaś Przemysław, Górka Kamil, Hebda Jakub, Nowak Amelia, Banaś Wiktoria, Czaja Amelia, Płachno Radosław, Pyzik Karolina, Czaja Magdalena, Czesak Maja, Siudut Aleksandra, Janeczek Dawid, Martyńska Oliwia, Holubchenko Yuliia, Sokolenko Ihor, Szafraniec Damian. Dzieci wykonały żywiołowo dwa utwory muzyczne.

27 marca 2024 roku akademią z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wprowadziliśmy całą społeczność szkolno - przedszkolną w nastrój świąteczny. Uczniowie klas IV – V oraz dzieci przedszkolne przygotowały część artystyczną o naszych pięknych tradycjach i obrzędach. Pomiędzy poszczególnymi częściami przedstawienia wystąpił zespół Borzęckie Słowiki. Chórzyści zaśpiewali grupowo, solowo, dwugłosowo oraz w formie kanonu sześć utworów wielkopostnych i wielkanocnych.

4 maja bieżącego roku odbył się Gminny Dzień Strażaka w Borzęcinie Dolnym. Na podsumowanie uroczystości wystąpili uczniowie i dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym. Borzęckie Słowiki z wielką radością wykonały piosenki „Jedzie, jedzie straż pożarna” oraz „W Borzecinie stanął w ogniu dom”.

24 maja 2024 r. cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym uroczyście obchodziła Dzień Matki. To niezwykłe i wzruszające wydarzenie odbyło się w nowej Remizie OSP. Dzieci i uczniowie szkoły i przedszkola zaprezentowali swoim mamusiom wiersze, tańce, scenki teatralne oraz piosenki. Utwory muzyczne zaprezentowały przedszkolaki oraz Borzęckie Słowiki. Pieśni wykonali przedstawiciele zespołu zarówno grupowo jak i solowo, wzruszając swoje mamusie do łez.

W niedzielę 2 czerwca 2024 roku na stadionie sportowym przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym o godzinie 15.00 rozpoczął się Piknik Rodzinny. W pierwszej części imprezy część artystyczną zaprezentowały dzieci przedszkolne oraz przedstawiciele poszczególnych klas. Na zakończenie przedstawienia wystąpił zespół Borzęckie Słowiki wykonując piosenkę „Wokół nas”.

Po całorocznym trudzie przyszedł czas na chwilę wytchnienia. Dnia 13 czerwca 2024 roku odbyła się wycieczka dla zespołu Borzęckie Słowiki do GEMINI PARK Tarnów. Wyjazd został zorganizowany za pracę, zaangażowanie oraz wspaniałe występy chóru szkolnego w roku szkolnym 2023/2024. Opiekunami wyjazdu były panie: Dagmara Kobos i Anna Mróz.

Do zespołu Borzęckie Słowiki w mijającym roku szkolnym 2023/2024 należeli uczniowie: Dawid Bieniek, Kamil Górka, Jakub Hebda, Amelia Nowak, Wiktoria Banaś, Amelia Czaja, Wiktor Duda, Patrycja Maj, Radosław Płachno, Karolina Pyzik, Magdalena Czaja, Maja Czesak, Sonia Özcan, Aleksandra Siudut, Dawid Janeczek, Oliwia Martyńska, Joanna Bieniek, Yuliia Holbuchenko, Eva Özcan, Damian Szafraniec, Ihor Sokolenko.

Bardzo dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają funkcjonowanie zespołu Borzęckie Słowiki. Moje podziękowania składam byłemu Wójtowi Gminy Borzęcin – Panu Januszowi Kwaśniakowi oraz obecnemu Wójtowi Gminy Panu Pawłowi Kułakowi. Za wszelką pomoc i wsparcie dziękuje Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie – Panu Piotrowi Kani oraz Księdzu Prałatowi Markowi Obrzutowi. Moją wdzięczność kieruję pod adresem nauczycieli, pracowników oraz rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym. Szczególne podziękowania składam wszystkim uczniom należącym do zespołu Borzęckie Słowiki za piękny śpiew i godne reprezentowanie szkoły w Borzęcinie Dolnym i Gminy Borzęcin. Muzyka to wspaniała dziedzina życia, która pomaga pokonywać różne trudności, daje poczucie radości, wzmacnia wiarę w swoje możliwości oraz pozwala pokonać nieśmiałość. Śpiewanie utworów muzycznych solowo lub w zespole uczy i oswaja z sytuacją prezentacji przed szerszym gronem.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA!! Kontrola przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie posiadania umów na odbiór odpadów

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz art. 6 ust. 5a Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, na terenie których jest prowadzona działalność gospodarcza, zobowiązani są do przedstawienia kopii umowy w zakresie odbierania odpadów komunalnych i dowodów uiszczania opłat. W przypadku braku takiej informacji tutejszy urząd będzie indywidualnie wzywał do przedłożenia wymienionych dokumentów.

Dokumenty należy dostarczyć w następujący sposób:

 • osobiście do budynku Urzędu Gminy Borzęcin, Borzęcin 583G, 32-825 Borzęcin, pok. 24
 • drogą elektroniczną na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

do dnia 31 sierpnia 2024 roku.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych.

Przypominamy, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi na skutek prowadzonej działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada części przeznaczoną na cele mieszkaniowe i przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni:

 • uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie ze złożoną deklaracją do urzędu gminy za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej;
 • zawrzeć dodatkową umowę na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym, za część dotyczącą nieruchomości, na której jest prowadzona działalność gospodarcza.
Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Debata ekspercka „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny”. Kraków, 21 czerwca 2024 r.

Ponad 1.000 osób wzięło udział w pierwszej debacie „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny” na temat nowego systemu obrony cywilnej miasta. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie organizatorzy musieli zmienić salę na dwa razy większą! Mimo tego dla kilkuset Krakowian z listy rezerwowej nie starczyło miejsca. Na widowni wszystkie miejsca były zajęte, pomimo że tego wieczoru Polska grała z Austrią na Euro2024.

Filmowa relacja z Debaty dostępna jest na kanale YouTube Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski: https://youtu.be/5-qPpbo5enY

Kraków jako pierwsze miasto w kraju rozpoczął tak szeroką dyskusję na temat obrony cywilnej. W Auditorium Maximum UJ padły m.in. konkretne deklaracje, co do audytu miejskich schronów oraz prowadzenia praktycznych szkoleń z instrukcjami, jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

Na zaproszenie Aleksandra Miszalskiego, Prezydenta Miasta Krakowa, Jakuba Koska, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz Kazimierza Barczyka, Przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski i koordynatora projektu w debacie wzięli udział znakomici eksperci:

- Jacek Bartosiak – założyciel Strategy&Future 

- Marek Budzisz – analityk Strategy&Future 

oraz Doradcy Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniak-Kamysza

- gen. Mieczysław Bieniek – były Zastępca Dowódcy NATO ds. Transformacji 

- gen. broni Edward Gruszka – były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Zaproszeni goście byli zaskoczeni obecnością tylu osób, które zdecydowały się wziąć udział „na żywo” w debacie o obronie cywilnej w Krakowie.

- Jeszcze nigdy w Polsce nie brałem udziału w spotkaniach na tak trudne tematy z tak liczną publicznością. To robi wrażeniekomentował Jacek Bartosiak.

Frekwencja mnie nie dziwi, bo każdy zadaje sobie dziś pytania, co robić w przypadku zagrożenia. Jak się zachować, gdzie się schronić? Myślę, że na te pytania trzeba podać konkretne odpowiedzi mówi Jakub Kosek, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Po tym spotkaniu w pierwszej kolejności musimy wykonać trzy rzeczy: po pierwsze przegląd wszystkich procedur, druga sprawa to przegląd infrastruktury, a trzecia to przygotowanie i dystrybucja materiałów z konkretnymi instrukcjami.

Generał Mieczysław Bieniek wspomniał o fortach dawnej Twierdzy Kraków, których mamy w Krakowie blisko czterdzieści. Wiele z nich mogłoby stać się schronami.

- Oprócz fortów mamy także kilkadziesiąt schronów w mieście. Mamy dużo obiektów wielkopowierzchniowych z garażami. Trzeba sprawdzić, które z tych obiektów mogą wytrzymać uderzenie bomby 500-funtowej.

Marek Budzisz odwołał się m.in. do doświadczeń Szwecji:

- Bierzmy przykład od naszych sojuszników. Na przykład mieszkańcy Szwecji już od dawna są przygotowani na przetrwanie pierwszych 7 dni w przypadku wojny czy innych zagrożeń. U nas to wszystko jeszcze kuleje. Nie możemy liczyć na to, że rząd, samorządy, zrobią wszystko za nas. Musimy być przygotowani, a brakuje nam obecnie nawet takich podstawowych informacji jak przetrwać bez telefonów, prądu, komunikacji, sklepów. Liczymy, że przygotowana przez nas publikacja będzie uzupełniana po kolejnych spotkaniach i debatach z mieszkańcami. Jak widać po frekwencji temat debaty wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców, zwłaszcza pań, które – jak wiadomo – stoją na straży ogniska domowego.

Olbrzymią rolę kobiet w przygotowaniu obrony cywilnej kraju podkreślał również Jacek Bartosiak.

Jest przewaga kobiet na sali dzisiaj. Zdecydowana przewaga. Myślę, że tak liczna obecność kobiet jest spowodowana tym, że w obronie cywilnej punktem ciężkości i w ogóle systemu odporności państwa, rozumianego w zakresie ochrony cywilnej, są kobiety i ich stosunek, przede wszystkim mentalny, do nas wszystkich.

Zdaniem ekspertów biorących udział w debacie obrona cywilna kraju jest równie ważna jak wojskowa. Dobrze zorganizowana pełni funkcję odstraszającą. Trzeba więc działać już dziś, nim będzie za późno.

Podkreślał to generał Edward Gruszka. - Osobiście uważam, że nasz potencjalny przeciwnik nie zdecyduje się na atak na którykolwiek z krajów będącym w NATO, ale jako wojskowy wiem, że zawsze powinniśmy być przygotowani na najgorszy wariant.

Zaproszeni na debatę eksperci liczą, że dużo się zmieni po uchwaleniu przez Sejm ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, nad którą pracuje obecnie nasz rząd.

- W Polsce bez działania ludzi, organizacji pozarządowych czy firm zaangażowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego budowa systemu obrony cywilnej kraju się nie powiedzie – przekonuje Marek Budzisz.

Poinformował również, że zespół Strategy&Future przygotował na debatę wersję roboczą Poradnika „Jak przetrwać w bloku w czasie kryzysu”. Eksperci planują m.in. przygotowanie kolejnych poradników dla celów szkoleniowych.

Debatę przygotowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Samorządem Miasta Krakowa, a Patronat Honorowy objął Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który przesłał list do Uczestników. „Jako Minister Obrony Narodowej swój główny wysiłek koncentruję na zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce i Jej obywatelom. Bezpieczeństwo ma wymiar przede wszystkim militarny, ale nie tylko. (…) Doświadczenia naszych sąsiadów zza wschodniej granicy pokazują, jak ważne jest współdziałanie wojska, instytucji cywilnych a także świadomych obywateli. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej współpracuje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w procesie przygotowania ustawy regulującej kwestie ochrony ludności oraz Obrony Cywilnej na wypadek wojny.

Edukacja i świadomość to fundamenty naszej gotowości na wszelkie zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu. Dlatego dziękuję Organizatorom debaty za poruszanie tak istotnych kwestii, propagowanie wiedzy i budowanie świadomości społecznej. Gotowość na sytuacje kryzysowe to nie tylko obowiązek, ale także nasza odpowiedzialność”. - odczytał Kazimierz Barczyk, moderator debaty.

- Temat jest bardzo ważny, dlatego już dziś zapraszamy mieszkańców Krakowa i Małopolski do udziału w kolejnych, już bardziej praktycznych spotkaniach w ramach realizowanego przez nas programu „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny”. Bądźmy przygotowani w Krakowie! – stwierdził na koniec Kazimierz Barczyk, Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Poinformował również, że wszyscy uczestnicy debaty w najbliższych dniach, otrzymają do konsultacji roboczą wersję Poradnika „Jak przetrwać w bloku w czasie kryzysu”.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Nabór wniosków na najem mieszkań w Łękach na osiedlu budowanym w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

SIM

Wójt Gminy Borzęcin informuje, że 5 lipca rozpocznie się kolejny nabór wniosków na najem mieszkań w Łękach. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej powstają tam mieszkania trzypokojowe o powierzchni od 59 m2 do 70m2.

Nabór potrwa do 31 lipca 2024 r.

Formularz

Wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym w Łękach do wypełnienia dostępny jest na stronie www.borzecin.pl w zakładce „formularze” oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Borzęcin – pokój nr 20.

Złożony wniosek podlega ocenie punktowej zgodnie z kryterium pierwszeństwa określonym w uchwale Nr L/412/2024 Rady Gminy Borzęcin z dnia 5 marca 2024 r. w sprawie zmiany kryteriów i zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach zlokalizowanych w Łękach, wybudowanych w ramach inwestycji realizowanej przez społeczną inicjatywę mieszkaniową SIM Małopolska sp. z o.o., na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Miejsce i termin składania wniosków

Wypełniony wniosek wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami, potwierdzającymi spełnianie kryteriów kwalifikacji, powinien zostać złożony w Urzędzie Gminy Borzęcin, Borzęcin 583g, 32-825 Borzęcin, w terminie od 5 lipca 2024 r. do 31 lipca 2024 r. w wersji papierowej, w zamkniętej kopercie, na której należy napisać:

 1. imię, nazwisko i adres wnioskodawcy,
 2. opis: „Wniosek o zawarcie umowy najmu SIM”

Przypominamy, że najemcą lokalu może zostać wnioskodawca, który spełnia ustawowe kryteria określone w ustawie z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych oraz w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 14 684 63 70 wew. 20 lub osobiście w Urzędzie Gminy w Borzęcinie – w poniedziałki od godziny 8:00 do 17:00, od wtorku do czwartku w godzinach od 7:30 do 15:30, w piątki od godziny 7:30 do 14:30 oraz na stronie internetowej Spółki SIM Małopolska Sp. z o.o.

Niniejsze ogłoszenie o naborze wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym w Łękach zostało opublikowane na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Borzęcin oraz na stronie internetowej Gminy Borzęcin www.borzecin.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Borzęcin.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Transimisja sesji

Screenshot from 2024 06 25 21 43 05

Sesje Rady Gminy Borzęcin będą transmitowane oraz archiwizowane poprzez serwis esesja.tv.

Link do posiedzeń: https://borzecin.esesja.pl/transmisje_z_obrad_rady

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Wakacje z GOK Borzęcin

21 czerwca br. uczniowie zakończyli rok szkolny 2023/24 i odebrali swoje świadectwa. 22 czerwca rozpoczynają się upragnione i wytęsknione przez wielu WAKACJE.

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zaprasza do zapoznania się z propozycjami zajęć i wyjazdów wakacyjnych, które skierowane są do dzieci i młodzieży z terenu całej gminy Borzęcin.

O szczegółach będziemy informować w osobnych komunikatach, na bieżąco.

Plan w wersji PDF: pdfPLAN_IMPREZ_I_WYJAZDOW_2024.pdf1.76 MB

PLAN IMPREZ I WYJAZDOW 2024 str1 PLAN IMPREZ I WYJAZDOW 2024 str1

PLAN IMPREZ I WYJAZDOW 2024 str3 PLAN IMPREZ I WYJAZDOW 2024 str4

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Podsumowanie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

konkurs„Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci z terenów wiejskich.

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich, w podziale na dwie grupy wiekowe, dla klas 0-III i IV-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej technice w formacie A-3, jak najlepiej obrazującej hasło „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

Do tegorocznej edycji konkursu plastycznego przystąpiło aż 81 uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Górnym, a wyróżnienie otrzymała Barbara Leśniak- uczennica klasy III. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w dniu 18.06.2024r. w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Brzesku, podczas którego Wójt Gminy Borzęcin Pan Paweł Kułak osobiście pogratulował i wręczył nagrody dla wyróżnionej mieszkanki Gminy Borzęcin.

Wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego otrzymali nagrody za udział w konkursie ufundowane przez Urząd Gminy Borzęcin.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Gmina Borzęcin. Rusza modernizacja obiektów szkolnych

DSC 6210BielczaW dniach 19 i 21 czerwca br. w Urzędzie Gminy Borzęcin podpisano umowy na modernizację obiektów szkolnych. Remontów za łączną kwotę 2 380 516,80 zł doczekają się placówki oświatowe w miejscowościach: Bielcza, Borzęcin Górny i Przyborów. Środki na zaplanowane zadania aż w 84% (kwota 2 000 000 zł) pochodzić będą z Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja 8. Pozostała kwota w wysokości 380 516,80 zł stanowi wkład własny Gminy Borzęcin. Termin zakończenia inwestycji określono na 15 października br. Prace wykonają trzy firmy wyłonione w postępowaniach przetargowych.

- Zakończenie roku szkolnego to idealny czas, żeby dokonać niezbędnych remontów w instytucjach oświatowych. Od września do czerwca obiekty są na co dzień wykorzystywane do bieżącej działalności, stąd trudno prowadzić rozległe inwestycje. Jestem przekonany, że po modernizacji budynki zyskają nową estetykę ku zadowoleniu uczniów, nauczycieli i wszystkich mieszkańców – przyznaje Paweł Kułak, wójt gminy Borzęcin.

Modernizację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy realizowało będziePrzedsiębiorstwo Budowlano-Remontowo-Handlowe P.B.R. sp. z o.o. z Maszkienic. Zakres prac obejmuje: odnowienie elewacji budynku (uzupełnienie ubytków i malowanie elewacji), wykonanie konserwacji pokrycia dachowego (wymiana, uzupełnienie rynien i rur spustowych oraz obróbek blacharskich, malowanie pokrycia dachu) oraz remont opaski wokół budynku. Wartość robót według kosztorysu ofertowego wykonawcy wynosi 787 343,90 zł.

W Borzęcinie Górnym zaplanowano remont hali sportowo-widowiskowej, polegający m.in. na: modernizacji oświetlenia, renowacji parkietu, wymianie stolarki drzwiowej, wymianie kotar dzielących halę na części oraz odnowienie elewacji hali sportowej. Zadanie realizowała będzie firma MAT-MAL Usługi Budowlane Mateusz Korzeniowski z miejscowości Brody. Wartość robót według kosztorysu ofertowego wykonawcy to 1 010 148,87 zł.

Modernizacji doczekał się także budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie. Inwestycję realizowało będzie konsorcjum firm, a liderem jest Zakład Remontowo-Budowlany "BUDOLEX" Stanisław Oleksy z Ujanowic. Uzgodniony zakres prac obejmuje: wymianę drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, remont schodów wraz z wymianą balustrad w „starej szkole”, docieplenie strychu w „nowej szkole”. Koszt zadania to 583 024,03 zł.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Zawiadomienie o III–ej Sesji Rady Gminy Borzęcin

herb nUprzejmie zawiadamiam, że zgodnie z art. 20 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /tj. Dz.U z 2024r., poz.609/ zwołuję III–ą Sesję Rady Gminy Borzęcin na dzień 26 czerwca 2024 r. godz. 900 / środa / w Sali Narad Budynku Wielofunkcyjnego w Borzęcinie.

Proponowany porządek obrad:

1) Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2) Przyjęcie porządku obrad.
3) Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji.
4) Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Wójta.
5) Raport o stanie Gminy za rok 2023:

a) debata nad raportem,
b) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Borzęcin wotum zaufania za 2023 rok.

6) Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Borzęcin za 2023 rok,

a) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Borzęcin za 2023 rok,
b) podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia skonsolidowanego bilansu Gminy Borzęcin za 2023 rok,

7) Absolutorium dla Wójta Gminy Borzęcin za rok 2023:

a) zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2023 rok wraz z informacją o stanie mienia Gminy Borzęcin,
b) zapoznanie się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Borzęcin w sprawie absolutorium, dla Wójta Gminy Borzęcin z tytułu wykonania budżetu Gminy za 2023 rok oraz opinią Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Borzęcino wykonaniu budżetu Gminy Borzęcin za 2023 rok,
c) zapoznanie się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Borzęcin w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi z tytułu wykonania budżetu Gminy za 2023 rok,
d) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Borzęcin z tytułu wykonania budżetu Gminy Borzęcin za 2023 rok.

8) Podjęcie uchwał w sprawie:

a) wprowadzenia zmian do Statutu Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie,
b) ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Borzęcin,
c) wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu,
d) przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Borzęcin do 2030 roku oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji,
e) zmiany Uchwały Nr XLV/378/2023 Rady Gminy Borzęcin z dnia 29 września 2023 r. w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku położonym na terenie Gminy Borzęcin, wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków,
f) określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Borzęcin lub jej jednostkom organizacyjnym, określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg,
g) zmiany uchwały Nr L/413/2024 Rady Gminy Borzęcin z dnia 5 marca 2024 r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Brzeskiemu,
h) zmian w uchwale budżetowej na 2024 rok,
i) zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Borzęcin na lata 2024-2037.

9) Wnioski i oświadczenia radnych.
10) Zamknięcie obrad sesji.

Stosownie do art. 25 ust.3 w/w ustawy pracodawca zobowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy.

Protokół z ostatniej sesji Rady Gminy Borzęcin jest załączony jako dokument pdf w pkt 3 porządku obrad w eSesji.

Przewodniczący Rady Gminy
Marek Kossoń

docxInformacja_dla_mieszkancow.docx13.31 KB

docxzgloszenie.docx14.24 KB

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
O Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej „Źródło” i „Małe Źródło” w RDN Małopolska

IMG 0366Zapraszamy do wysłuchania rozmowy w Radiu RDN Małopolska dotyczącej tegorocznych edycji  Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” (ósma edycja) i „Małe Źródło” (czwarta edycja). Rozmowę z Karoliną Szymańską (Centrum Sztuki Mościce) oraz Piotrem Kanią (Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie) w studiu RDN przeprowadziła redaktorka Ewa Judasz-Jakubiak.

Warto dodać, że prace na ten ogólnopolski konkurs można przesyłać do poniedziałku, 24 czerwca br. Więcej informacji na stronie www.nagrodazrodlo.pl i w mediach społecznościowych pod adresem: https://www.facebook.com/nagrodazrodlo

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Konsultacje projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Borzęcin do 2030 roku

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY BORZĘCIN z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie konsultacji społecznych

332 8653Na podstawie uchwały Nr XLIII/353/10 Rady Gminy Borzęcin z dnia 4 listopada 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji Wójt Gminy Borzęcin ogłasza konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Borzęcin do 2030 roku oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.

I. PRZEDMIOT  KONSULTACJI

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Borzęcin do 2030 roku oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.

II. TERMIN  ROZPOCZĘCIA I ZAKOŃCZENIA  KONSULTACJI

Termin rozpoczęcia konsultacji: 17 czerwca 2024 r.

Termin zakończenia konsultacji: 25 czerwca 2024  r. 

III. FORMA  KONSULTACJI 

Konsultacje będą przeprowadzone w formie umieszczenia projektu aktu prawa miejscowego i formularza do konsultacji w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Gminy oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Borzęcinie. 

IV. MIEJSCE  KONSULTACJI

Wypełnione formularze konsultacji należy przesłać w określonym terminie do Urzędu Gminy Borzęcin pocztą na adres: Urząd Gminy Borzęcin 32 – 825 Borzęcin 583G lub e-mailem na: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 14 6846104.

V. KOMÓRKA  ODPOWIEDZIALNA

Komórką odpowiedzialną do przeprowadzenia konsultacji jest: Kazimierz Sobota – kierownik Referatu Inwestycji i Drogownictwa, tel. 146846104, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Pełna treść ogłoszenia oraz załączniki dostępne TUTAJ.

Share/Save/Bookmark
 
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na 2024 rok

332 8653Informujemy, iż w 2024 roku z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Gmina Borzęcin pozyskała wsparcie finansowe dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Borzęcinie Górnym.

Wsparcie finansowe może być udzielone na:

a) zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami,
b) zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:

– zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
– zakup oprogramowania dla bibliotek,
– zakup czytników e­‑booków,
– zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów, półek, biurek, szaf, foteli i elementów oświetlenia,

c) realizację działań promujących czytelnictwo.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka szkolna zostanie wzbogacona o książki będące nowościami wydawniczymi, które będą również wybierane przez samych uczniów. Realizacja programu ma na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcanie uczniów do czytania książek. Szkoła zorganizuje wydarzenia promujące czytelnictwo oraz będzie prowadziła współdziałanie z Gminną Biblioteką Publiczną w Borzęcinie.
Całkowity koszt realizacji zadania opiewa na kwotę: 15.000,00
Kwota wsparcia finansowego wynosi: 12.000,00
Wkład własny Gminy Borzęcin to kwota: 3 000,00

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Pochwal się swoimi eko działaniami!! - Przedłużony termin zgłoszeń do Małopolskiego Projektu Ekologicznego

logo 2024Małopolski Projekt Ekologiczny to przedsięwzięcie, które od lat buduje świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży i pobudza w młodych ludziach aktywność do poznawania przyrody w najbliższym otoczeniu. Na prośbę szkół i ze względów organizacyjnych przesunięty został termin zgłoszeń do tegorocznej edycji, z 28 czerwca na 16 września br. Zgłoszenie (wypełniony załącznik nr 1 do Regulaminu ogólnego) należy przesłać do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym listownie lub skanem. Również do 16 września br. należy też przesłać prace we wszystkich rundach i konkursach projektu.

Projekt od 16 lat organizują Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie i Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bł. Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym. Partnerem wspierającym organizację projektu jest Małopolski Kurator Oświaty.

Projekt składa się z trzech odrębnych Konkursów:

 1. Konkurs EKOUCZEŃ
 2. Konkurs EKOSZKOŁA
 3. Konkurs EKOPRZEDSZKOLE

Szczegóły i informacje dot. zadania znajdziecie Państwo w Regulaminie ogólnym oraz regulaminach poszczególnych konkursów. Przypominamy, że szkoły nie mają obowiązku uczestnictwa we wszystkich konkursach w ramach Projektu.

Uwaga! Informacje o teście wiedzy zostaną rozesłane mailowo na adresy wskazane w karcie zgłoszeń. W tym roku zmieniły się także zadania w ramach Ekoszkoły. W rundzie drugiej należy przygotować (dowolną techniką) film, a w rundzie czwartej wykonać i przesłać 3-5 fotografii przedstawiających piękno przyrody swojej okolicy.

Wszelkie informacje dotyczące Projektu można znaleźć na stronie internetowej www.projektekoszkola.pl oraz na stronie Facebook pod adresem: www.facebook.com/projektekologiczny

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału!

Organizatorzy

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Przybliżyli postać błogosławionej

DSC 5437Dom Kultury w Borzęcinie, na zaproszenie Parafii NNMP w Borzęcinie Górnym, gościł dzieci i młodzież z Dziewczęcej Służby Maryjnej parafii Czarny Potok. Powodem wizyty było przedstawienie teatralne o błogosławionej Katarzynie Celestynie Faron z Zabrzeży - siostrze zakonnej ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Dzieci i młodzież przypomniały kilka scen z życia błogosławionej, zakończonego w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz-Birkenau, beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999r.

Spirytus movens spotkania w Borzęcinie była rodowita borzęcanka, siostra Ilona Piękosz, która należy do wspomnianego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Przedstawienie pt. „Pan Jezus nigdy nie kłamie" powstało na kanwie opowieści Doroty Kozioł pt. „Została tylko miłość" oraz książki s. Doroty Totoń pt. „Siła Miłości".

- Ze swojej strony wyrazy uznania i wdzięczności składam na ręce Pana Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Pana Piotra Kani wraz z obsługą techniczną za otwartość, życzliwość oraz serdeczne przyjęcie nas a także udostępnienie wszelkich środków potrzebnych do tego, aby przedstawienie mogło się odbyć. Dziękuje też za przybycie na przedstawienie wszystkim gościom na czele z Ks. Proboszczem Mikołajem Piecem oraz Wójtem Gminy Borzęcin Panem Pawłem Kułakiem - komentuje siostra Ilona Piękosz.

Pomoc organizacyjną i techniczną podczas wydarzenia sprawowali pracownicy GOK Borzęcin.

(h)

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Wycieczka przedszkolaków do Młyna św. Marcina i Zagrody Apolonia

maka 2W środę, 22 maja przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Borzęcinie Dolnym wzięły udział w wycieczce do Młyna św. Marcina w Podłężu. Jest to jedna z najnowocześniejszych sterowanych numerycznie fabryk przetwórstwa zbóż w Polsce, w Europie, a nawet na świecie. Produkuje mąkę ze smokiem i jest jednym z największych producentów mąki pszennej w Polsce południowo – wschodniej. Zanim rozpoczęliśmy zwiedzanie, Pan Marcin zapoznał nas z zasadami bezpieczeństwa. Następnie oprowadził po kolejnych halach i opowiadał o etapach produkcji mąki pokazując maszyny. Zwiedzanie zakończyliśmy w laboratorium, gdzie bada się zboże, aby było odpowiedniej jakości.

Z Podłęża przejechaliśmy do Zagrody Apolonia w Zakrzowie. Na miejscu powitała nas Pani Elżbieta Graboś, znana konserwatorka zabytków, która stworzyła skansen dawnych drewnianych domów na Studzieńcu w Zakrzowie koło Podłęża (gmina Niepołomice). Pani Graboś w tym roku otrzymała odznakę honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zagroda Apolonia, to miejsce z historią. Zawiera: historię ratowania starej polskiej architektury, miejsce kultywowania tradycji podkrakowskich chłopów; miejsce spotkań dla kultury szeroko pojętej i wartościowej.Zagroda powstawała latami na bazie dwóch rodzinnych domów - prababki właścicielki Apolonii Taraski z d. Baj z 1890 r. i babki Marii Pirowskiej z 1933 roku. Później dołączyły do nich domy skazane na zniszczenie: z Targowiska (z 1912 r.), Niepołomic (z 1913) i Podłęża (z 1853) oraz 200-letni dom przeniesiony z Mydlnik. Trzy razy w roku właścicielka ,,Apolonii” organizuje ,,Dni otwarte”, które cieszą się ogromną popularnością. Najbliższe 7 lipca. Dzieci zapoznały się z architekturą domów, zwiedzając min. „Pokój Duchów”, co wywołało spore emocje. Wewnątrz domów widać izby gościnne z drewnianymi łóżkami z poduchami umieszczonymi jedna na drugiej i wiszącymi na ścianach obrazami świętymi, m.in. pamiątkami z odpustu w "Kalwaryji" (Kalwarii Zebrzydowskiej), barwną skrzynią wianową prababki Apolonii. Obejrzały piec chlebowy. Następnie udały się do pracowni Pani Graboś, gdzie przedszkolaki zapoznały się z pracą konserwatora zabytków. Po przeanalizowaniu każdego stanowiska pracy konserwatora, udaliśmy się na warsztaty z gliną. Dzieci uczestniczyły w procesie zalepiania ścian w zabytkowych domach gliną. Sprawiło im to dużo przyjemności i niektóre przedszkolaki odnalazły w sobie „smykałkę budowlaną”. Dziękujemy Pani Monice Oleksy za upieczenie pysznych rogalików, które degustowaliśmy przepijając lemoniadą z miętą. Trochę pobrudzeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Borzęcina. Czekamy na następną wycieczkę, gdyż podróże kształcą.

Mariola Barańska
Anna Pierzchała

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Zagłosuj na Festiwal Tradycji w Borzęcinie

ulotka

Przypominamy, że jeszcze do piątku, 14 czerwca można zagłosować na zadanie TAR 9 w ramach 7. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Całkowity szacunkowy koszt realizacji zaplanowanego zadania to 100.000 zł brutto!

Głosowanie jest stosunkowo proste i nie angażuje dużo czasu. Można je przeprowadzić np. na stronie internetowej https://malopolska.budzet-obywatelski.eu/glosowanie lub na specjalnej karcie, która dostępna jest np. w GOK Borzęcin i pod tą wiadomością. Uwaga! Karty w GOK zbieramy w piątek do godz. 14:00. Po tej godzinie dostarczymy je do zbiorczej urny w Tarnowie.

Głównym celem Festiwalu Tradycji jest promocja lokalnych walorów gminy Borzęcin. Przed publicznością wystąpią lokalni artyści prezentując swoje umiejętności i talent.

W trakcie wydarzenia ze swoimi produktami, będą mogli pokazać się rękodzielnicy, koła gospodyń wiejskich działające na terenie regionu oraz inni lokalni twórcy. Można skorzystać także z warsztatów z rękodzielniczych. Wydarzenie zakończy koncert muzyki filmowej i rozrywkowej.

Prosimy o Państwa głosy!

pdfZalacznik_nr_3_Karta_do_glosowania.pdf455.01 KB

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Łęki. Zakończył się drugi etap budowy chodnika

DSC 5950Zakończył się drugi etap budowy chodnika w miejscowości Łęki w gminie Borzęcin. Zadanie pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1432K Wokowice-Łęki w Łękach polegająca na budowie chodnika z kanalizacją deszczową – etap II” współfinansowane było z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja 6. PGR.

polski ladW ramach inwestycji wykonany został chodnik na długości 751,7 m wraz z odwodnieniem. Miejscowo poszerzona została także jezdnia. Całkowita wartość robót wyniosła: 1 497 309,01 zł, z czego dofinasowanie z Polskiego Ładu: 1 323 000,00 zł (88,36% wartości robót). Pozostała kwota w wysokości: 174 309,01 zł stanowiła wspólny wkład Gminy Borzęcin (w wysokości: 87 154,51 zł) i Powiatu Brzeskiego (w wysokości: 87 154,50 zł). Wykonawcą robót była firma Kamil Krupa KAM-TRAS-KOP ze Strzelec Wielkich.

- Oddany do użytku chodnik o długości ponad 750 metrów powstał przy drodze powiatowej przebiegającej przez centrum miejscowości, o dużym natężeniu ruchu i w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo użytkowników tego ciągu komunikacyjnego - przyznaje Paweł Kułak, wójt gminy Borzęcin. –Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców to jeden z moich podstawowych priorytetów.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 81
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information