Niedziela, 05 kwietnia 2020 r. | imieniny: Ireny, Wincentego

Borzęcin. Gotowi na powitanie Jezusa! Parafia Narodzenia NMP, KSM i AK zorganizowali pierwszy internetowy konkurs na palmę
Borzęcin. Gotowi na powitanie Jezusa! Parafia Narodzenia NMP, KSM i AK zorganizowali pierwszy internetowy konkurs na palmę.

W Borzęcinie nie będzie poświęcenia palm. Nie będzie procesji z palmami. Ale palmy będą! W domach, gdzie rodzina gromadzi się nie tylko na codzienny pacierz, ale również na niedzielną Eucharystię, będzie także Niedziela Palmowa.

Aby przeżyć ją jak najlepiej, przygotowujemy ręcznie robione palmy. Czas spędzony w domu jest dobrą okazją do podjęcia wspólnego przygotowania. Bardzo chętnie tę pracę podejmują dzieci. Aby zachęcić wszystkie rodziny do zaangażowania parafia wraz z KSM i Akcją Katolicką ogłosiła konkurs na najładniejszą palmę.

Konkurs z oczywistych względów jest internetowy. Ocenie jurorów podlegają nadesłane zdjęcia palm, a najlepiej zdjęcia palm zrobione przy domowym ołtarzyku. Jury w tym roku stanowią wszyscy odwiedzający stronę KSM Borzęcin, którzy głosują klikając "Lubię to" pod wybranym zdjęciem. Może się jednak okazać, że wszystkim oceniającym bardzo podobają się wszystkie palmy. I w sumie, to nie ma się czemu dziwić. Wszystkie są piękne.

Ale palmy to nie jedyna piękna tradycja świąteczna. Kiedy Martynka z pierwszej klasy słuchała od księdza o konkursie palm, to zadała proste, a jakże mobilizujące pytanie: "Proszę księdza, a będzie konkurs na pisankę?" Można by powiedzieć "Mały geniusz!". Będzie konkurs na pisankę. A może i na koszyk!

Głosowanie potrwa do 18.00 w niedzielę 5 kwietnia. Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ!

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa
Najważniejsze rozwiązania Tarczy Antykryzysowej dla rolnictwa.

Tarcza dla Rolnikow

Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. To nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozwiązania proponowane w przepisach tzw. Tarczy Antykryzysowej

I. Rozwiązania dotyczące wyłącznie rolników i ich domowników:

1. Zasiłek opiekuńczy na dzieci.
2. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek emerytalno-rentowych dla osób objętych ubezpieczeniem w KRUS.

Zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych między innymi na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

II. Rozwiązania dotyczące rolników lub przedsiębiorców, w tym prowadzących działalność rolniczą w formie spółki osobowej, spółki kapitałowej, spółdzielni rolników lub w innej formie, a także prowadzących działalność gospodarczą związaną z sektorem rolnym, w szczególności w zakresie przetwórstwa produktów rolnych, lub zatrudnianych przez nich pracowników:

1. Pokrycie przez państwo składek na ZUS.
2. Możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS.
3. Dofinansowanie zatrudnienia.
4. Uelastycznienie czasu pracy.
5. Rozwiązania dotyczące pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.
6. Rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku.
7. Podatek od nieruchomości.
8. Przedłużenie bankowych kredytów obrotowych.
9. Zmiana warunków lub terminów spłaty kredytu udzielonego mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy.
10. Zmiany w zakresie maksymalnych cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych, stosowanych w sprzedaży towarów lub usług.
11. Zmiany dotyczące biegu terminów przewidzianych przepisami prawa administracyjnego oraz biegów terminów procesowych i sądowych.
12. Zmiana wprowadzająca ułatwienia dotyczące korzystania z usług e-administracji.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Kwarantanna domowa. Na czym polega? Jak skutecznie ją przeprowadzić? Zasady i kary za jej złamanie
Kwarantanna domowa. Na czym polega? Jak skutecznie ją przeprowadzić? Zasady i kary za jej złamanie.

nowa kwarantannaLiczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Zwiększa się zatem liczba osób poddanych kwarantannie domowej. Od 1 kwietnia pojawił się także dodatkowy obowiązek dla osób w kwarantannie.

Kwarantanna. Na czym to dokładnie polega i jak przebiega?

Kwarantanna to działania mające na celu czasową izolację osoby, którą podejrzewa się o nosicielstwo choroby zakaźnej. Tego typu ograniczenie ma służyć zminimalizowaniu ryzyka rozpowszechnienia się wirusa. Kwarantanna może przybierać różne formy i obejmować konkretne obiekty. W ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi z 5 grudnia 2008 roku, kwarantannę definiuje się jako „odosobnienie osoby zdrowej, która jest narażona na zakażenie”.

Aby w prawidłowy sposób przeprowadzić kwarantannę domową należy przestrzegać niezbędnych środków ostrożności, które ograniczą do minimum ryzyko przekazania wirusa innym osobom.

W przypadku Koronawirusa, czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni, jednak ostatecznie decyduje o tym lekarz. W tym czasie należy zminimalizować wychodzenie z domu. Co więcej, wskazane jest wtedy unikanie miejsc publicznych oraz kontaktów z innymi osobami, w tym także z rodziną. W sytuacjach nieuniknionego kontaktu warto zadbać o zachowanie 2 metrowej odległości.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Komunikat Lasów Państwowych w sprawie tymczasowego zakazu wstępu do lasów
UWAGA! Komunikat Lasów Państwowych w sprawie tymczasowego zakazu wstępu do lasów.

Zakaz wstepu do lasowW trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.

Share/Save/Bookmark
 
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami
Ostrzeżenie meteorologiczne – IMGW przestrzega przed oblodzeniem i przymrozkami.

mrozik 03.04. 2020

Share/Save/Bookmark
 
Konkurs #Zostańwdomu i pomóż
Konkurs #Zostańwdomu i pomóż.

Siedzisz w domu zgodnie z zaleceniami i wartościowo spędzasz czas? Dlaczego jednocześnie nie zrobić czegoś dobrego dla tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z epidemią? Weź udział w konkursie i wspomóż wybraną organizację w walce z koronawirusem! A to wszystko w zaciszu twojego domu!

Ograniczenie kontaktów społecznych z powodu epidemii to dla nas wszystkich niełatwy czas – wiemy jednak, że jest niezbędny, jeśli chcemy wygrać z wirusem. Warto ten okres domowej kwarantanny wykorzystać kreatywnie – sposoby, aby to zrobić znajdziesz na każdym kroku!
Zainspiruj innych do pozostania w domu, pokazując, co wartościowego i ciekawego można zrobić, nie opuszczając czterech ścian. Odrobina wsparcia i inspiracji w tym niełatwym czasie będzie nie tylko cenna, ale pomoże nam łatwiej wytrwać w odosobnieniu. A więc #zostańwdomu, ale nie bezczynnie!  

Nagrody!

Autor bądź Autorka najciekawszego zdjęcia z opisem będzie mógł/mogła wskazać organizację zaangażowaną w pomoc w zwalczaniu bądź ograniczaniu skutków koronawirusa – wskazana organizacja otrzyma 1500 zł na kontynuowanie swoich działań. Oprócz tego Zwycięzca lub Zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł.

Więcej informacji znajdą państwo TUTAJ

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS
UWAGA! Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS.

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te wchodzą w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło)

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek

Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.

Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Zalecenia dla pacjenta z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych
UWAGA! Zalecenia dla pacjenta z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.

zalecenia1-1.04.20

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Zasady postępowania ze środkami ochrony osobistej minimalizujące ryzyko zarażenia w czasie epidemii
Zasady postępowania ze środkami ochrony osobistej minimalizujące ryzyko zarażenia w czasie epidemii.

Prawidłową metodę zachowania, prezentuje poniższy film.

Share/Save/Bookmark
 
Gazeta Krakowska: Dwaj kuzyni produkowali narkotyki w lesie pod Borzęcinem
Gazeta Krakowska: Dwaj kuzyni produkowali narkotyki w lesie pod Borzęcinem.

Dwaj kuzyni Kamil P. i Rudolf P. usłyszeli wyrok 2 lat więzienia za wyprodukowanie 5 kg marihuany. Profesjonalną uprawę konopi urządzili w środku lasu pod Borzęcinem. Na mocy prawomocnego już wyroku mają też zapłacić po 20 tys. zł grzywny, po 4500 kosztów sądowych i po 10 tys. zł nawiązki na rzecz stowarzyszenia Monar. Konopie uprawiali od marca do sierpnia 2018 r. i Kiedy wpadli, znajdowało się tam 678 krzewów.
31-letni Rudolf P. po powrocie z Anglii, gdzie pracował w gastronomii, chciał działać w Polsce w branży samochodowej i sprowadzać auta z Włoch, ale interes nie wypalił, więc postanowił zainwestować środki w produkcję konopi.

Dogadał się z kuzynem 28-letnim Kamilem P., by wspólnie to robili. W lesie, między miejscowościami Borzęcin, Waryś i Czarnawa, założyli nielegalną plantację. Nasiona kupili przez internet, zdobyli donice, dbali o rośliny, podlewali je i nawozili. Postawili namiot, a w nim suszarki, by wytwarzać marihuanę. Towar pakowali do pudeł, w których dosychał. Wpadli, bo policja swoimi kanałami dowiedziała się o produkcji i w lesie urządziła zasadzkę na wytwórców. Akcja wieczorową porą w lesie nie była wzorowa. Jeden z funkcjonariuszy zderzył się z Rudolfem P. i puścił go wolno, bo myślał, że to inny policjant. Mężczyzna jednak sam po chwili oddał się w ręce stróżów prawa, gdy zorientował się, że ujęto jego kuzyna.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMU INFORMOWANIA DLA PYŁU ZAWIESZONEGO PM 10 W POWIETRZU
INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMU INFORMOWANIA DLA PYŁU ZAWIESZONEGO PM 10 W POWIETRZU .

smogPrognoza na dzień 02.04.2020 r. dla stężeń średniodobowych pyłu PM10* wskazuje na wystąpienie ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10, które obejmuje powiaty: oświęcimski i nowotarski. Ponadto na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego oraz miasta Tarnów prognozowane jest ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 (50 µg/m³).
Na dzień 03.04.2010 r. przewiduje się wystąpienie ryzyka przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 na terenie miasta Nowy Sącz.

Głównymi przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonego ruchu drogowego. Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu lub znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia lub nasilenia się objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do minimum.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Portal onet.pl: Od Wielkanocy w kościołach więcej wiernych? Decyzja rządu w przyszłym tygodniu
Portal onet.pl: Od Wielkanocy w kościołach więcej wiernych? Decyzja rządu w przyszłym tygodniu .

W przyszłym tygodniu mają zapaść decyzje dotyczące tego, ilu wiernych podczas Wielkanocy będzie mogło przyjść na mszę do kościoła. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem jest to 50 osób.

  • Decyzje co do Świąt Wielkiej Nocy będą podejmowane w przyszłym tygodniu - stwierdził w rozmowie z Onetem Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.
  • Minister Zdrowia zapowiedział podczas konferencji prasowej, że szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące okresu Świąt Wielkanocnych będą jeszcze przedstawione przez władze państwowe - mówi Onetowi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
  • W najbliższą sobotę (4.04) przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wygłosi nadzwyczajne orędzie, które ma wprowadzić katolików w Wielki Tydzień.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
UWAGA! Pakiet informacji dla konsumentów
UWAGA! Pakiet informacji dla konsumentów.

Epidemia koronawirusa jest trudnym czasem dla wszystkich i tym samym wiele branż przeżywa kryzys, a wielu przedsiębiorców nie wie, jak się odnaleźć w obecnych warunkach. Zdarzają się też niestety tacy, którzy próbują w nieuczciwy sposób zarobić na epidemii lub w sposób celowy wprowadzają konsumentów w błąd. Pojawia się też wiele sytuacji problematycznych pod kątem prawnym: odwołane loty i imprezy turystyczne, koncerty, zamknięte restauracje i galerie, nieczynne prywatne żłobki, przedszkola, kluby czy siłownie, rosnące ceny na półkach sklepowych etc.

Mając na uwadze pojawiające się problemy i wątpliwości Konsumentów, zachęcam Państwa do korzystania ze specjalnie dedykowanych narzędzi umożliwiających konsumentom samodzielne znalezienie porady:

  1. Strona z poradami związanymi z koronawirusem przygotowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów https://www.uokik.gov.pl/koronawirus.php
  2. Strona z poradami związanymi z koronawirusem przygotowana przez Stowarzyszenie Aquila https://prawo-konsumenckie.pl/wp-content/uploads/2020/03/PYTANIA-I-ODPOWIEDZI.pdf
  3. Strona https://e-konsument.com/  - przygotowane przez Stowarzyszenie Aquila narzędzie do automatycznego uzyskiwania porad konsumenckich w innych sprawach niż związane z korona wirusem.


Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Niepodległa i polscy artyści dodają otuchy #wszystkobędziedobrze
Niepodległa i polscy artyści dodają otuchy #wszystkobędziedobrze.

Share/Save/Bookmark
 
Przegląd Regionalny: Bądźmy odpowiedzialni za siebie i bliskich - rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin
Przegląd Regionalny: Bądźmy odpowiedzialni za siebie i bliskich - rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin.

Janusz Kwasniak- Od kilkunastu dni rozmowy wszystkich Polaków zdominował koronawirus.

- Trudno żeby było inaczej. Dzisiaj nie da się określić przebiegu epidemii, jak również jej skutków. Najważniejszą sprawą jest zadbanie o zdrowie i życie nas wszystkich, a inne sprawy są drugorzędne. Dlatego rząd, podległe mu służby, wojewoda, starosta i my, samorządowcy na poziomie gmin, podejmujemy wszelkie działania, by maksymalnie jak to możliwe, uchronić mieszkańców przed skutkami pandemii.

- Podejmowane działania to jedno, a postawa nas wszystkich to drugie.

- Właśnie. Dlatego wiele zależy od nas samych: od naszej postawy i przestrzegania zasad kwarantanny. W apelu Premiera oraz Ministra Zdrowia nie ma krzty przesady: zostańmy w domu, a tym samym zmniejszymy ryzyko zarażenia się, ale także – w przypadku osób już zarażonych – rozsiewania koronawirusa na innych. Zauważmy, jak boleśnie brak właściwego podejścia odczuli Włosi, a także mieszkańcy kilku innych krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Chińskie doświadczenia z prowincji Wuhan pokazują, że tylko zdecydowane działania dają szansę na skuteczne „zduszenie” epidemii. Nie bagatelizujmy apeli służb!

- Jak w tym wszystkim odnajdują się mieszkańcy gminy Borzęcin?

- Są odpowiedzialni. Z mojej obserwacji wynika, że znakomita większość dostosowała się do zaleceń i wprowadzonych ograniczeń. Niezwykle ważnym jest, abyśmy nie tylko do nich się stosowali, ale także zwracali uwagę tym, którzy podchodzą do zagrożenia lekceważąco. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich proszę o pozostanie w domach. To od naszej samodyscypliny i stosowania się do zaleceń zależy w jakim stopniu epidemia nas dotknie. Bądźmy odpowiedzialni za wspólne dobro, jakim jest Polska, Nasze Małe Ojczyzny i ich Mieszkańcy.

- W związku z koronawirusem wprowadzono także ograniczenia w zakresie bezpośredniej obsługi interesanta w Urzędzie Gminy Borzęcin?

- Było to niezbędne działanie. W trosce o bezpieczeństwo Mieszkańców zrezygnowaliśmy z obsługi bezpośredniej celem ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zdecydowaliśmy, że obowiązek płatności podatku od nieruchomości oraz opłat od użytkowania wieczystego dla osób, które nie mogły uregulować należności drogą elektroniczną w obowiązujących terminach ustawowych zostanie przesunięty do końca II kwartału 2020 roku. Osoby, które nie dokonały płatności za śmieci i nie posiadają możliwości płatności drogą elektroniczną mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu. Istnieje również możliwość odroczenia terminu płatności za wodę dla odbiorców z miejscowości Bielcza, Przyborów i Łęki, gdzie administratorem sieci wodociągowej jest Urząd Gminy Borzęcin. Przypominam, że wnioski administracyjne adresowane do Urzędu Gminy Borzęcin można składać drogą elektroniczną, a w sprawach nie wymagających profilu zaufanego, czy podpisu elektronicznego za pośrednictwem e-mail, jak również poczty tradycyjnej (przesyłka listowa). Druki można pobrać ze strony www.borzecin.pl za pośrednictwem zakładki: https://borzecin.pl/formularze.html

- Pracownicy Urzędu Gminy Borzęcin i jednostek organizacyjnych pracują bez zmian, ale od dnia 16 marca br. obsługują mieszkańców wyłącznie w trybie elektronicznym i telefonicznym.

- Urząd i podległe mi jednostki funkcjonują normalnie, w dotychczasowych godzinach pracy i realizują zadania z zachowaniem elementarnych i koniecznych w tym czasie zasad bezpieczeństwa. Wszelkie sprawy można załatwiać w trybie telefonicznym lub elektronicznym, za pośrednictwem e-mail lub platformy ePUAP. Tylko w sprawach wyjątkowych możliwy jest kontakt osobisty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu odczytów liczników wodociągowych. Mieszkańcy miejscowości Przyborów i Łęki, dla których administratorem sieci jest Urząd Gminy Borzęcin mogli podawać odczyt stanu licznika telefonicznie. Ci, którzy tego nie zrobili w terminie do 25 marca br., rozliczeni zostaną na podstawie wartości szacunkowych opartych na wcześniejszym okresie rozliczeniowym. Płatności za wodę realizowane są drogą elektroniczną.

- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie dla potrzeb Mieszkańców pracuje w dodatkowych godzinach...

- Od czwartku, 19 marca br. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borzęcinie pełnią dyżury telefoniczne w celu udzielania niezbędnych informacji osobom, które potrzebują pomocy, zwłaszcza osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym oraz osobom pozostającym w kwarantannie. Dyżury pełnione są każdego dnia w godzinach od 7:30 do 19:00. W godz. od 7:30 do 15:30 pod numerami telefonów: 14 68 46 075 oraz 14 68 46 032, a w godz. od 15:30 do 19:00 oraz w dni wolne od pracy (soboty i niedziele) pod numerem telefonu: 14 68 46 032.
Na bieżąco, 24 godz/dobę prowadzone są także działania związane z zarządzaniem kryzysowym na terenie gminy Borzęcin.

- Stan epidemii w znacznym stopniu odbije się na kondycji lokalnych firm?

- Z pewnością tak. Z wstępnej analizy, na etapie obecnej fazy rozwoju epidemii wynika, że kryzys szczególnie dotknął branżę transportową (transport publiczny), gastronomiczną i usługową. Przedsiębiorcy to grupa, która powinna być objęta szczególnym wsparciem zarówno ze strony Państwa, jak i samorządów lokalnych. Dlatego, podobnie jak rząd - mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów i znacznych ograniczeń prawnych – pracujemy nad pakietem pomocowym dla lokalnych firm. Będziemy walczyć solidarnie, ze skutkami tego wyjątkowego kryzysu, z jakim przychodzi nam się mierzyć.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Przegląd Regionalny: IV edycja Konkursu Literackiego "Źródło"
Przegląd Regionalny: IV edycja Konkursu Literackiego "Źródło".

Zrodlo logoPrzed nami czwarta edycja konkursu literackiego pn. Małopolska Nagroda Poetycka ŹRÓDŁO. Jest to wspólna inicjatywa Centrum Sztuki Mościce i Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Organizatorzy zapraszają do udziału poetów z kraju i zagranicy. Czteroosobowemu jury będzie przewodniczył Józef Baran, znany poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk literacki. Autor pochodzi z Borzęcina i – zdaniem wielu – jego nazwisko od kilku lat wymieniane jest na giełdzie nazwisk, kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Prace konkursowe powinny być przesłane do 26 czerwca 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Jak mówi w rozmowie z naszą redakcją Józef Baran, Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. – Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system. Zachęcam wszystkich do podjęcia szerszej refleksji nad: źródłami własnego rodowodu, poczuciem dumy z dziedzictwa kulturowego, byciem spadkobiercami tradycji, patriotyzmem, pojmowaniem wolności indywidualnej i zbiorowej, a także odpowiedzialnością za tę wolność, toposem domu rodzinnego, motywem dzieciństwa, pięknem rodzimego krajobrazu, etosem pracy, empatycznym odkrywaniem drugiego człowieka, prawdą o współczesnych dramatach ludzkich – tłumaczy Józef Baran. To tylko część tematów, które mogą Państwo podjąć i przełożyć na język poezji.

Cenny konkurs

„Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń (blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy), ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac. Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody. A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacją współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym. Miłość, wiara, wątpliwości egzystencjalne, degradacja pewnych tradycyjnych wartości, zachwyt jako wyraz pochwały istnienia – to tylko niektóre tematy, wątki i motywy podejmowane w liryce. Nie obyło się bez patriotycznych akcentów, nie zawsze znajdujących odpowiednią oryginalną, nowatorską formę, bo przecież w sztuce pisania nie tylko istotne jest to, „o czym” się pisze, ale przede wszystkim „jak” się pisze. Bitwa pod Grunwaldem - jeśli namalowana kiczowato - mniej będzie warta od świetnie namalowanego obrazu ze słonecznikami. Takie jest odwieczne prawo twórczości malarskiej, ale i też literackiej.

Patos, sztuczność, operowanie frazesami czy banałami myślowymi... sentymentalizm - mogą zabić poezję, która jest najbardziej wyrafinowaną sztuką słowa. Istotna jest w niej naturalność, autentyzm, celność i szczerość wypowiedzi obok maestrii warsztatowej, wysokiej świadomości formy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych (także do druku w antologii pokonkursowej) wierszy znaleźliśmy wiele pięknych, wartościowych artystycznie wypowiedzi, wskazujących na to, że pomimo utyskiwań krytyków - poezja ma się w Polsce, w tym także w Małopolsce – całkiem nieźle.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
Sposób na bezpieczne zakupy... czyli nowy wymiar kupowania
Sposób na bezpieczne zakupy... czyli nowy wymiar kupowania.

zasady zakupow
Serwis pacjent.gov.pl, prowadzony przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ, opublikował zalecenia dotyczące bezpiecznych zakupów w czasie pandemii koronawirusa. Na kodeks postępowania składa się 14 punktów, które podpowiedzą jak robić zakupy, by nie stwarzać zagrożenia dla innych i samego siebie.

Żywność a bezpieczeństwo

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), informuje, że żywność "nie jest i nie może być źródłem zakażenia koronawirusem". W swoim komunikacie Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że "nie ma doniesień naukowych, które wskazywałyby na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową". Tym, którym towarzyszą jakieś obawy, GIS zaleca umieszczenie zakupionego pieczywa w piekarniku nagrzanym do temperatury 180–200 stopni (na około 2 minuty). Bezpieczne jest również zamawianie jedzenia z dostawą do domu i na wynos, a nawet picie wody z kranu.

Funkcjonowanie sklepów w czasie epidemii – nowy wymiar zakupów

Sklepy działają na zmienionych zasadach. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości (przynajmniej 2 m) między klientami, o czym kupującym przypominają komunikaty głosowe lub informacje na drzwiach sklepów. W niektórych obiektach handlowych stosowane są dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak pomiar temperatury, dezynfekcja rąk przed wejściem, a od 1 kwietnia obowiązywać zaczną specjalne godziny zakupów dla seniorów, które wyznaczone zostały od 10:00 do 12:00 – również w aptekach.

Obowiązkiem kupującego jest nakładanie rękawiczek przed wejściem do sklepu, a limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w hali sklepowej obejmuje maksymalnie 3 osoby na kasę.

Zakupów w sklepach budowlanych niestety nie zrobimy w weekendy, ze względu na nowe obostrzenia, a wszystko to dla naszego zdrowia, ponieważ duże skupiska ludzi najbardziej sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Najnowsze zalecenia Ministerstwa Zdrowia i NFZ, mające na celu zwiększony poziom bezpieczeństwa i przedstawiają się następująco:

1. Pod żadnym pozorem nie wychodź na zakupy bez listy potrzebnych rzeczy, by w sklepie spędzić jak najmniej czasu i niepotrzebnie nie chodzić między półkami.

2. Należy zrezygnować z zakupów, po które trzeba pojechać komunikacją publiczną. Własny samochód lub krótkie wyjście pieszo będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

3. Unikajmy dotykania czegokolwiek bez potrzeby. W miejscach publicznych należy ograniczyć dotykania okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyć ręce.

4. Można rozważyć swój koszyk czy swoją torbę na zakupy zamiast korzystać ze sklepowego. Są bardziej higieniczne.

5. Podczas zakupów i kolejki do kasy zachować dystans do innych osób.

6. Wybrać formę płatności bezdotykową.

7. Ekrany kas samoobsługowych, klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej zanieczyszczone. Jeśli nie ma możliwości wstukiwać liczb kostką palca, to warto mieć ze sobą płyn antybakteryjny i po wyjściu ze sklepu po prostu go użyć.

8. Nie wolno zapominać o odstępie wobec pracowników sklepu, w tym także od kasjerek w trakcie pakowania zakupów.

9. Klienci najczęściej dotykają w sklepach np. uchwytów szaf chłodniczych. Jeśli ich dotykasz, użyj płynu antybakteryjnego.

10. Rękawiczki jednorazowe nie stanowią dobrego rozwiązania, jeśli nie potrafimy ich odpowiednio zdjąć. Istnieje wówczas ryzyko, że można zakazić się tym, co na nich zostanie zebrane.

11. Instrukcja zdejmowania rękawiczek wygląda następująco: zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol. Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce, zdejmij folię i opakowania z jedzenia i je wyrzuć. Nie zapomnij o umyciu rąk!

12. Miejmy na uwadze, zastanawiając się co wybrać na obiad, że gotowanie i pieczenie (60 st. C przez 30 min) zabija wirusy na mięsie czy innych produktach surowych.

13. Dobrym sposobem jest zaplanować zakupy tak, by wychodzić do sklepu jak najrzadziej.

14. Wykorzystajmy możliwości, które oferują nam sklepy i restauracje, z dostawą do domu lub jedzeniem na wynos.

Share/Save/Bookmark
 
Komunikat Dyrektora w sprawie zawieszenia działalności Oddziału Ginekologiczno – Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym
Komunikat Dyrektora w sprawie zawieszenia działalności Oddziału Ginekologiczno – Położniczego z Pododdziałem Noworodkowym.

logo copy copy copyW związku z potwierdzeniem zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 u pacjentów oraz personelu medycznego Szpitala Powiatowego w Brzesku na kwarantannie przebywa 125 osób personelu medycznego. Wśród tych osób znajdują się wszyscy lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne. Skutkuje to zaprzestaniem przyjęć do szpitala pacjentów u których przewidywane jest wykonywanie zabiegów operacyjnych. Również z tego powodu wstrzymujemy przyjęcia pacjentek do zabiegów ginekologicznych i porodów co będzie skutkowało zawieszeniem działalności oddziału. Jednocześnie informuję, że wszystkie pacjentki wymagające hospitalizacji w oddziale ginekologiczno-położniczym z terenu powiatu brzeskiego będą przyjmowane w oddziale Ginekologiczno – Położniczym w Bochni / Bochnia ul. Krakowska 31/ lub Centrum Zdrowia Tuchów / Tuchów ul Szpitalna 1/- to są jednostki z którymi zawarta jest umowa o współpracy, lub innym dowolnym oddziale ginekologiczno-położniczym.
Wyniki badań histopatologicznych będą do odbioru w Rejestracji Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Brzesku.
Przewidywany okres zawieszenia działalności oddziału przewidujemy na 7 do 14 dni.

Share/Save/Bookmark
 
Komunikat Dyrektora w sprawie zawieszenia działalności Oddziału Rehabilitacji Ogólnej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej
Komunikat Dyrektora w sprawie zawieszenia działalności Oddziału Rehabilitacji Ogólnej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej.

Szpital BrzeskoInformuję, że w związku z dalszymi stwierdzonymi zakażeniami wirusem SARS-COV-2 wśród personelu medycznego Szpitala Powiatowego w Brzesku w ustaleniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym z dniem 30.03.2020r zawieszona zostaje działalność Oddziału Rehabilitacji Ogólnej z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Część personelu oraz pacjenci oddziału decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego zostają objęci kwarantanną. Pacjenci pozostający w oddziale będą mieli realizowany ustalony plan leczenia.
Zawieszenie działalności związane jest z zaprzestaniem przyjęć do oddziału. Przywrócenie działalności w/w jednostki w chwili obecnej przewidywane jest za 7 do 14 dni.

Share/Save/Bookmark
 
Portal samorzad.pap.pl: Rząd wprowadza nowe, liczne ograniczenia
Portal samorzad.pap.pl: Rząd wprowadza nowe, liczne ograniczenia .

pap 20200320 1VO1Od 1 kwietnia każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara do 30 tysięcy złotych. Instytucje publiczne będą pracować zdalnie, jeśli to będzie możliwe. Zmieniają się zasady działania sklepów stacjonarnych, zawieszona zostaje działalność salonów fryzjerskich czy kosmetycznych - to niektóre zmiany wprowadzane przez rząd.

Premier po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego powiedział, że zmiany są konieczne bo do tej pory nie zachowaliśmy dyscypliny społecznej tak, jak powinniśmy.

Szczegóły rozwiązań rząd opublikował w komunikacie. Obwieszczono w nim:

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe
Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa: od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu powrotu z zagranicy, kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
- pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Share/Save/Bookmark
 Dodaj do Facebook`a
PDF
Drukuj
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 254
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information