25 października bieżącego roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym nastąpiła uroczysta inauguracja projektu „Tropiąc przyrodę” w ramach Konkursu "Klasa z drewna" zorganizowanego przez Lasy Państwowe. Organizatorami uroczystości byli Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym, Parafia w Borzęcinie Dolnym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie.
Otwarto wspaniały obiekt przed budynkiem szkoły. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym znalazł się w prestiżowym gronie 106 szkół z pośród tysiąca instytucji z całej Polski.
- Jesteśmy ogromnie wdzięczni Panu Wójtowi Januszowi Kwaśniakowi – za informację o Konkursie KLASA Z DREWNA, Panu Posłowi Norbertowi Kaczmarczykowi – za wsparcie naszej inicjatywy, a Lasom Państwowym za wyróżnienie i sfinansowanie naszego Projektu. Bardzo się cieszę, że dzieci i młodzież będą mieli możliwość samodzielnego odkrywania elementów świata przyrody i lasu, będą mogli uczyć się poprzez zabawę, rozwiązywać zagadki i gry logiczne, rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, bawić się w odkrywców – mówi Cecylia Czaja, dyrektor ZSP w Borzęcinie Dolnym.
Projekt „Tropiąc przyrodę” składa się z małej architektury drewnianej, czyli altany w której jest usytuowany ławostół z grą edukacyjną pt. „Grzyby”. Obok altany jest drugi ławostół z grą „Rośliny” oraz ławka. Przy altanie znajdują się drewniane donice z jałowcami, wrzosami i kosodrzewiną oraz gra edukacyjna pod nazwą „Kto mieszka w lesie”. Druga część projektu to ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice informacyjne oraz gry edukacyjne zawierające następujące tematy: „Dendrologia”, „Drzewa liściaste”, „Drzewa iglaste”, „Gady i płazy”, „Ptaki leśne”, „Ssaki naszych lasów”, „Zwierzęta chronione” i „Owady pożyteczne”. Aby uatrakcyjnić ścieżkę edukacyjną, pomiędzy tablicami edukacyjnymi umieszczono hotel dla owadów oraz budkę lęgową dla ptaków. Pomiędzy tablicami znajdują się donice drewniane zwierające rodzime gatunki krzewów i krzewinek. Zarówno mała architektura drewniana jak i ścieżka przyrodnicza to wspaniały sposób na zajęcia terenowe.
Koszt Projektu „Tropiąc przyrodę” w ramach konkursu "Klasa z drewna" to kwota 75 025,24 złotych netto (92 281,05 złotych brutto). Projekt sfinansowano ze środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Na uroczystość otwarcia Projektu „Tropiąc przyrodę” przybyli znamienici goście: inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Kazimierz Żuchowicz, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Monika Bochenek – Król, wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania, Przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek, Ksiądz Prałat Marek Obrzut, dyrektor Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie Ewa Gładysz-Kulka , dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Borzęcin, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Borzęcin, sołtys Borzęcina Dolnego Czesław Czaja.
Podczas uroczystości głos zabrał wójt Janusz Kwaśniak. - Oddanie do użytku nowej infrastruktury w postaci małej architektury drewnianej oraz ścieżki przyrodniczej sfinansowanej dzięki konkursowi Lasów Państwowych "Klasa z drewna" to ważne wydarzenie dla społeczności Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym. Projekt złożony przez Zespół Szkolno – Przedszkolny został pozytywnie oceniony i uplasował się w gronie 106 laureatów konkursu, co jest wspaniałym osiągnięciem. Wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie i realizację składam wyrazy uznania i gratulacje. Realizacja tego zadania, rozbudowuje bazę dydaktyczną szkoły, stwarza większe możliwości w zakresie edukacji ekologicznej i poznawania bogactwa przyrodniczego Gminy Borzęcin położonej w otulinie dwóch obszarów chronionego krajobrazu: Bratucickiego i Wierzchosławickiego - Radłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Dziękuję Posłowi Norbertowi Kaczmarczykowi za rekomendację i wsparcie projektu.
Krótki wykład na temat drewna zaprezentował przedstawiciel Lasów Państwowych, inżynier Kazimierz Żuchowicz. - Drewno jest jedynym odnawialnym źródłem energii oraz surowcem. Wszystkie inne źródła kopalne energii się wyczerpują. Las się odnawia. Mówię to z własnego doświadczenia, mój dziadek był gajowym, potem mój ojciec, ja jestem trzecim. To co kiedyś mój dziadek posadził, ja wykorzystuję. Promując ekologiczne źródła pokazujemy, że jest to przyszłość dla kolejnych pokoleń, dla Was. Kolejne pokolenia przejmą to od Was, i mam nadzieję, że nadal będą kontynuować. Nawet tutaj na tej Sali jest drewno, ponieważ jest ekologiczne dla środowiska. Swego czasu zachłysnęliśmy się plastikiem, jednak okazał się szkodliwy. Bardzo się cieszę, że zostaliście wyróżnieni w Konkursie. My nadal będziemy realizować tego typu projekty. Gratuluję podjęcia projektu i wsparcia przez Gminę. Myślę, że Państwo będziecie przystępować do następnych Konkursów.
Gratulacje z tytułu uplasowania się w gronie laureatów Konkursu "Klasa z drewna" przekazał również dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania. - Cieszę się, że trzy szkoły z Borzęcina znalazły się w gronie 106 laureatów: Borzęcin Górny, Bielcza i Borzęcin Dolny. Wszystkie te szkoły realizują projekty, które dotyczą Lasów Państwowych, dotyczą rozwoju młodych ludzi w zakresie edukacji ekologicznej. O tym wszystkim mówimy w Projekcie Ekologicznym Ekoszkoła, Ekoprzedszkole, Ekouczeń, który w tym roku obchodzi 15 – lecie. Te dwa projekty dotyczą promocji ekologii, dbałości o naturę, środowisko wśród dzieci i dorosłych. Gratuluję wszystkim szkołom: w Borzęcinie Dolnym, w Borzęcinie Górnym i w Bielczy.
W pięknie udekorowanej sali z naturalnych elementów, nawiązującej do wnętrza lasu wystąpiła młodzież i dzieci przed zgromadzoną publicznością. Program artystyczny nawiązywał do właściwego zachowania się w lesie, który jest domem dla mieszających tam organizmów żywych. Na scenie młodzi artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności aktorskie i wokalne. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie klasy II, IV, V i VI, dzieci przedszkolne oraz zespół Borzęckie Słowiki pod kierunkiem nauczycieli: Anny Mróz, Wiktorii Nykiel – Prząda, Adrianny Wojcieszek, Marioli Barańskiej i Cecylii Czaja. Przed wejściem do Sali znajdowały się prace plastyczne uczniów wykonane pod opieką Anny Pierzchała.
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i poświęcenie nowych obiektów. Następnie goście oraz społeczność szkoły i przedszkola zapoznali się z nową infrastrukturą.
Ostatnim punktem programu było wspólne zdjęcie przy „leśnym torcie” i poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców pod kierunkiem przewodniczącej Moniki Oleksy. Rodzice zaangażowani w pracę przy projekcie to: Badowska Elżbieta, Banaś Paulina i Tomasz, Bieniek Ewa i Mariusz, Czaja Sylwia i Łukasz, Czarny Magdalena, Czernek Paulina, Czesak Katarzyna, Gałek Agnieszka, Górka Agnieszka, Kuczek Małgorzata, Pudełko Agata, Pyzik Anna i Krzysztof, Szafraniec Jolanta.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to przedsięwzięcie. Moje podziękowania składam Lasom Państwowym, wójtowi Gminy Borzęcin Panu Januszowi Kwaśniakowi oraz Panu Posłowi na Sejm RP Norbertowi Kaczmarczykowi. Za pomoc w organizacji podziękowanie składam Księdzu Proboszczowi Markowi Obrzutowi, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Panu Piotrowi Kani oraz Panu Filipowi Czyżowi. Serdecznie dziękuję mediom oraz przybyłym gościom. Za wsparcie w przygotowaniu projektu do Konkursu podziękowanie składam na ręce Pani sekretarz Iwony Gemza. Dziękuję wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i przedszkola, rodzicom oraz uczniom i dzieciom za zaangażowanie i wspaniałą prezentację szkoły i przedszkola – podsumowała Cecylia Czaja dyrektor ZSP w Borzęcinie Dolnym.
(cc)
|