„Zostaw telefon w domu – baw się z nami” - to hasło było myślą przewodnią tegorocznych Ferii Zimowych z GOK i GBP w Borzęcinie. Na ten czas, wolny od nauki, został stworzony plan zajęć mający na celu profilaktykę przeciw uzależnieniom dzieci i młodzieży od telefonu, komputera, internetu i wszelkich mediów społecznościowych. Ten ambitny zamysł został zrealizowany przy kumulacji sił pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie przy znacznym wsparciu Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka. Do działania dołączyły świetlice terenowe GOK, filie biblioteczne z gminy Borzęcin, koło LOK z Bielczy, a także stowarzyszenie „Zdolniacy” z Borzęcina Dolnego.
Pierwszy tydzień ferii rozpoczął się od zajęć taneczno-baletowych prowadzonych przez współpracującą z GOK instruktorkę ze Studia Bajka. Przez dwa dni były to nieodpłatne warsztaty taneczne – otwarte dla wszystkich chętnych, przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych. W tym roku ferie przypadły na okres Wielkiego Postu. Nie było więc tradycyjnego balu, a karnawał pożegnano Bajkowymi Ostatkami – wydarzeniem podczas którego, dzieci bawiły się z animatorami, a organizatorzy częstowali uczestników goframi. Zabawę uprzyjemniły, jak przystało na karnawał, lukrowane pączki podarowane przez Agnieszkę i Adama Rogożów - właścicieli firmy EURO-BAJT.
Z dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców gminy spotkały się zajęcia z wyplatania makramy prowadzone przez Dorotę Zając z Borzęcina. Przy pomocy kolorowego sznurka i kilku najprostszych węzłów, powstały piękne liście, zawieszki przypominające o nadchodzącej wiośnie. Ta niełatwa sztuka zgromadziła w świetlicy 40 uczestników.
W czasie wypoczynku ważny jest także ruch. Wyjazd do tarnowskiego Centrum Zabaw XTREME KIDS spełnił te oczekiwania. Trzygodzinna zabawa w „małpim gaju” sprawiła, że wycieczka była atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego dla 50-osobowej grupy.
Okazję do dobrej zabawy mieli także uczestnicy wyjazdu do Krakowa zorganizowanego przez GBP w Borzęcinie. Odwiedzono Park Rozrywki GOkidz, gdzie zorganizowano warsztaty pt. „Na tropie krakowskich legend”. Jednak główną atrakcją wycieczki było Muzeum Iluzji „Krakil”. Ciekawe eksponaty, interaktywne doświadczenia, a przede wszystkim niesamowity świat iluzji zainteresował młodych i tych nieco starszych uczestników wyjazdu.
W programie „feryjnych” rozrywek nie mogło zabraknąć nowości kinowych. Dwa wyjazdy do MCK w Radłowie pozwoliły podziwiać artyzm twórców najnowszej ekranizacji „Akademii Pana Kleksa” i obejrzeć empatyczny, bardzo wzruszający film o przyjaźni dziewczynki z jaguarem pt. „Emma i czarny jaguar”. Ten czas nie był jednak stracony bo zamiennikiem dla „posiadówki” w kinie była rywalizacja podczas gry w kręgle. Z tych wyjazdów skorzystało 100 osób – 2 pełne autokary!
Strzelectwo sportowe w gminie Borzęcin ma wielu zwolenników. Również wśród dzieci znalazło się 25 osób, które mimo deszczowej aury wzięły udział w Turnieju Strzeleckim „Snajper Junior” o Puchar Wójta Janusza Kwaśniaka. Turniej skierowany był do uczniów szkoły podstawowej, podzielonych na trzy kategorie wiekowe. Emocjonująca rozgrywka wyłoniła po czterech laureatów z dwóch młodszych grup. Byli nimi: z kl.1-3: Stanisław Nosal – 35 pkt., Antoni Nosal – 27 pkt., Olivier Nasiadka – 20 pkt., Błażej Czernek – 19 pkt. Najlepsi z kl.4-6 to: Joanna Mądrzyk – 35 pkt., drugie miejsce i tę samą ilość punktów, ale z niższą celnością zajął Szymon Siudut, a za nim Maksymilian Nasiadka – 29 pkt. i Kacper Zadróż – 26 pkt. W najstarszej grupie (kl. 7-8) zgłosił się tylko jeden uczestnik – Oskar Zabiegała. Tym samym z wynikiem 32 pkt. zwyciężył w zawodach w tej kategorii. Fundatorem pucharów i nagród a także poczęstunku z grilla był patron wydarzenia Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak.
Drugi tydzień ferii rozpoczął się od kolejnej imprezy z animatorami. Tym razem głównym organizatorem i gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie „Zdolniacy” z Borzęcina Dolnego. W nowo oddanym Budynku Wielofunkcyjnym 50-osobowa grupa dzieci z gminy spotkała się z kreatywnymi i pełnymi pozytywnej energii animatorkami z firmy Ani-Mani. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli swoje ulubione „gluty nie z tej ziemi” czyli brokatowe slimy, którymi można się bawić na różne sposoby. Były też zabawy ruchowe pełne śmiechu i fantazji. Panie z Stowarzyszenia przygotowały pyszny poczęstunek.
Plan tegorocznych ferii zachęcał do spędzania czasu z rodziną, grupą przyjaciół, mając styczność z szeroko pojętą kulturą. Przykładem tego było przedstawienie teatralne przygotowane przez teatr lalkowy „Bajka”. Mieszkańców nie trzeba było zachęcać. Przedstawienie pt. „Gucio Zaczarowany” z przesłaniem profilaktycznym, zabawne i pouczające obejrzały całe rodziny. Była to historia o tym, że nie warto być leniwym, że telefon i komputer - mimo że jest potrzebny, to czasem szkodzi i przeszkadza. Wymarzony cel w życiu można osiągnąć słuchając starszych, mądrych ludzi, rodziców, nauczycieli a pracą zdobywać wiedzę i umiejętności, które kiedyś zaowocują i dadzą satysfakcję. Finalnie zaproszono wszystkich, aby rysunkiem pokazali, jak chcieliby spędzić wolny czas na bezludnej wyspie. Najlepsze prace zostały nagrodzone książkami ufundowanymi przez Wydawnictwo Piętka.
Kultura jednak to nie tylko zabawa, teatr czy kino. Bardzo ważne jest również czytanie książek i za ich pomocą zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin. Korzystając z luźniejszego czasu GBP w Borzęcinie wraz z Klubem Książki zaprosiła dzieci i dorosłych na spotkania o różnej tematyce.
W Walentynki na zajęciach otwartych tematem przewodnim była miłość i przyjaźń. Najprzyjemniejszą częścią spotkania było stworzenie serc, na których uczestnicy pisali sobie nawzajem miłe rzeczy. Nie zabrakło również gier, zabaw i walentynkowych quizów. Innego dnia prowadząca zajęcia Weronika Rędzina z gminnej biblioteki, wraz z grupą dzieci przygotowała przedstawienie teatralne pt. „Królewna Śnieżka”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie odwiedzając mieszkańców Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. W podziękowaniu zostały obdarowane pysznymi babeczkami i słodkościami. Spotkanie było dla młodych aktorów niezwykle ważną lekcją empatii, która dała im poczucie, że nawet oni mogą robić coś dobrego dla innych.
Swoje spotkanie również mieli dorośli czytelnicy. 21 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borzęcinie omawiano najnowszą książkę prof. Andrzeja Chwalby „Wisła. Biografia rzeki”. Prelekcję na temat publikacji wygłosiła Renata Wielgosz - instruktor biblioteki w Brzesku.
W Filii Bibliotecznej w Przyborowie odbywały się zajęcia w trakcie których dzieci mogły stworzyć prace plastyczne pt. „Ruch to zdrowie - moja ulubiona dyscyplina sportowa”. Czas spędzony w bibliotece zajęły także gry i zabawy stolikowe (puzzle, warcaby, chińczyk itp.) oraz kalambury pt. „Zima w przysłowiach”.
Ciekawą alternatywą dla lubiących zagadki był wyjazd na poszukiwania zaginionego skarbu Barbary do Wiśnicza. Była to wyjątkowa okazja, aby poznać wiśnicki zamek z całkiem innej strony, a przy okazji spróbować odszukać w zakurzonych zakamarkach zamczyska skarb! Wycieczkowicze podziwiali również piękne wnętrza pozostałej części zamku, a także odwiedziły jaskinię Alchemika - tajemne pomieszczenie pełne ciekawych doświadczeń i ciekawostek. Każdy uczestnik wrócił do domu z zaczarowanym amuletem, częścią skarbu Barbary i własnoręcznie stworzonymi w pracowni zamkowego chemika, perfumami. W wyjeździe wzięło udział 40 osób – dzieci i ich mamy.
Na zakończenie ferii pracownicy GOK w Borzęcinie przygotowali ciekawe zajęcia dla kochających zabawy plastyczne. Przy pomocy antyramy oraz farb witrażowych, dzieci przygotowały barwne obrazki, przedstawiające postacie bajkowe, zwierzęta czy kwiaty. Mimo, iż sztuka rozprowadzania farby na szkle nie jest prosta, 30-osobowa grupa dzieci uczestnicząca w warsztatach spisała się wyśmienicie.
Ostatnim akcentem tegorocznych ferii zimowych był turniej szachowy dla dzieci i młodzieży o Puchar Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka. Wystartowało w nim 90 szachistów z całej Małopolski, a wśród nich 18-osobowa reprezentacja z sekcji szachowej działającej przy GOK w Borzęcinie. Uczestnicy rozstawieni byli w dwóch grupach turniejowych (roczniki 2006-2011 oraz 2012 i młodsi). Wszyscy zostali ugoszczeni drożdżówkami i owocami podarowanymi na ten cel przez Delikatesy Cezar. Rozdano też mnóstwo nagród ufundowanych przez Wójta Gminy Borzęcin i Wydawnictwo Piętka.
– Dwa tygodnie ferii upłynęły z pewnością bardzo szybko. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli skorzystać z propozycji przygotowanych na ten czas zarówno przez GOK, jak i gminną bibliotekę. Serdecznie dziękuję także moim współpracownikom za organizację zajęć, wyjazdów, spektakli, opiekę nad uczestnikami i tym, którzy współpracowali z nami w przygotowaniu wszystkich atrakcji. Mam nadzieję, że świetnie się bawili i choć w tym czasie oderwali się od swoich smartfonów – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.
Dzięki przychylności Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka i dodatkowym funduszom przekazanym na działania związane z organizacją FERII 2024 wszystkie zajęcia odbyły się nieodpłatnie. Wójt był również fundatorem wszystkich pucharów i nagród rozdanych podczas turniejów, a także poczęstunków przy okazji organizowanych imprez. Pozostałe koszty organizacji ponieśli Organizatorzy, jako wydatki na rzecz działań statutowych.
(wk, pio)
foto: GOK Borzęcin
|