Sobota, 13 lipca 2024 r. | imieniny: Irwina, Margarety
Portal bochniazbliska.pl: W Brzesku, Gnojniku, Borzęcinie, Trzcianie powstaną bloki z tanimi mieszkaniami. W Krakowie zaprezentowano wizualizację tych obiektów

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się konferencja prasowa dotycząca Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Małopolsce. Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje koncepcji architektonicznych dla 16 inwestycji mieszkaniowych w Małopolsce. Wśród nich są obiekty w Brzesku, Borzęcinie, Gnojniku i Trzcianie.

W Małopolsce mamy już 16 samorządów uczestniczących w projekcie. To Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Ryglice, Tuchów, Borzęcin, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Trzciana, Wierzchosławice, Miechów, Wieliczka, Brzesko, Ciężkowice, Gorlice, Rabka-Zdrój. Szacunkowe plany inwestycyjne to 1 200 lokali mieszkalnych – mówi podczas spotkania wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

20220811 SIM Malopolska 201 4 1024x683Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powoływana jest przez Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z gminami opiera się na współpracy rządu i samorządu. Spółki SIM to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego.

– Realizujemy nowoczesne społeczne budownictwo w oparciu o ścisłą współpracę między samorządami i Krajowym Zasobem Nieruchomości. Nasze inwestycje są zlokalizowane na gruntach, które są wnoszone przez samorządy do spółki. Początkowy kapitał spółki wynosił 48 001 000 złotych, a obecnie jest to kwota na poziomie ponad 80 mln – mówi prezes SIM Małopolska Michał Lysy.

Mieszkania w SIM dedykowane są w szczególności: osobom, które nie mają zdolności kredytowej, ale wciąż są w stanie regularnie opłacać czynsz; osobom, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny; osobom, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.

20220811 SIM Malopolska 201 3Udziałowcami w SIM są KZN i jeden bądź więcej samorządów. KZN lub samorząd wnosi do spółki ziemię i na tej podstawie obejmuje udziały. Gmina na objęcie udziałów w nowej SIM dostaje grant z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 3 milionów złotych.

Większość spółek została powołana pod koniec 2021 roku i w I połowie 2022 roku, czyli w ciągu ostatniego i zarazem pierwszego roku istnienia programu. Obecnie program obejmuje budowę co najmniej 30 tys. mieszkań. Do końca 2022 roku SIM-y powinny osiągnąć poziom 4 tys. mieszkań w ramach 56 pozwoleń na budowę. Zakłada się, że do końca 2023 roku w realizacji będzie ok. 9,5 tys. mieszkań w wyniku 112 prawomocnych pozwoleń na budowę.

borzecin 1024x576

Źródło: https://bochniazbliska.pl/wydarzenia/w-brzesku-gnojniku-borzecinie-trzcianie-powstana-bloki-z-tanimi-mieszkaniami-w-krakowie-zaprezentowano-wizualizacje-tych-obiektow/

 
Kurier Tarnowski: Nowoczesne budownictwo społeczne w Małopolsce

Blisko 1000 mieszkań powstanie w Małopolsce w ramach działań prowadzonych przez spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska. Udziałowcami spółki jest 16 małopolskich gmin i to właśnie tam wybudowane zostaną tanie mieszkania na wynajem skierowane głównie dla młodych rodzin.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa powoływana jest przez Krajowy Zasób Nieruchomości we współpracy z gminami i jest jednym z lepszych przykładów współpracy rządu i samorządu. Spółki SIM to spółki prawa handlowego realizujące budownictwo społeczne. Nie budują dla zysku, ale dla poprawy warunków mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku mieszkaniowego.

 
Telewizja Tarnowska.tv: Polski Ład dla brzeskich samorządów

Kolejne czeki z Polskiego Ładu trafiły do regionu brzeskiego. Z trzeciej edycji rządowego programu skorzystało 4 samorządy, które planują realizację 5 inwestycji. Promesy w siedzibie Starostwa Powiatowego wręczyła posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

– W ramach tego programu zostały rozstrzygnięte postępowania konkursowe na wnioski, które złożone zostały przez samorządy, na których działały wiele lat temu Państwowe Gospodarstwa Rolne. Wiemy, że te obszary w naszym kraju przez wiele, wiele lat były bardzo zaniedbane. W ramach tych rozstrzygnięć nasz powiat, powiat brzeski otrzymał łącznie prawie 11,5 miliona złotych – mówi Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.

Najwięcej środków, bo niemal 5 milionów złotych otrzymał Powiat Brzeski. Dzięki tej promesie samorząd przybliży się do utworzenia Centrum Bezpieczeństwa, które miałoby być zlokalizowane w sąsiedztwie szpitala.

– Jest to budowa dróg, całego zespołu komunikacyjnego do komendy policji, która ma się budować, już mamy taką decyzję. My byliśmy gotowi już od wielu lat z profesjonalnym projektem nowego rozwiązania komunikacyjnego w obrębie szpitala, bo tam będzie budowana ta komenda – wyjaśnia Andrzej Potępa, starosta brzeski.

W pierwszym etapie za środki rządowe uda się wybudować fragment drogi, który skomunikuje nową komendę z drogą krajową nr 94.

– Powstanie rozwiązanie, gdzie włączenie do drogi krajowej nr 94 to jest aż 3 pasy i dosłownie po kilku metrach mamy 4 pasy, dwa pasy w kierunku DK 94 i dwa pasy w górę, w kierunku szpitala, bardzo zaawansowane, szerokie rondo obsługujące, każdy rodzaj pojazdów i rozdzielająca się droga, która będzie komunikować trasę krajową z budynkami komend, bo jak państwo wiecie powiat zakupił tu również drugą działkę z przeznaczeniem w przyszłości na nową komendę straży – tłumaczy starosta Andrzej Potępa.

Czeki otrzymały też gminy: Borzęcin, Brzesko i Szczurowa.

– Od wielu lat mówiło się o wieży widokowej, która miała powstać na Bocheńcu – bardzo piękne walory tego miejsca doskonale znanego zostaną w sposób szczególny wyeksponowany przez budowę wieży widokowej z całą infrastrukturą – wyjaśniał Tomasz Latocha, burmistrz miasta i gminy Brzesko.

– To projekt dedykowany typowo terenom popegeerowskim. Polega na przebudowie drogi na osiedlu Igloopol, które funkcjonowało w ramach kombinatu rolno - spożywczego w Borzęcinie. To również budowa chodnika w miejscowości Przyborów I etap, gdzie rozpoczynamy budowę ciągu pieszego w kierunku Szczepanowa. Drugi projekt związany jest również z pracami dotyczącymi chodnika, tj. z I etapem budowy ciągu pieszego w miejscowości Łęki – tłumaczy Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Czytaj całość materiału…
 
Zmarł Jan Kowalski (1934-2022), wieloletni Kierownik Ośrodka Zdrowia w Borzęcinie

W wieku 88 lat zmarł Jan Kowalski (1934-2022) – długoletni kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Borzęcinie i lekarz Pogotowia Ratunkowego w Brzesku; społecznik, oddany służbie drugiemu człowiekowi, postać zasłużona dla społeczności lokalnej i mieszkańców regionu.

Pochodził z miejscowości Dębiany w powiecie sandomierskim, gdzie urodził się w 1934 roku. Pierwsze umiejętności medyczne zdobywał w liceum felczerskim w Krakowie, od 1955 roku pełnił obowiązki lekarza wiejskiego w Dębnie (powiat brzeski). W 1960 roku rozpoczął 6-letnie studia na Akademii Medycznej w Krakowie, a po nich, w lipcu 1967 roku, dwuletni staż w Szpitalu Powiatowym w Brzesku. Chciał zostać chirurgiem lub ginekologiem, jednak z powodu braku wolnego etatu, został oddelegowany do Borzęcina na stanowisko kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia i opiekuna Izby Porodowej. Tutaj oprócz zadań kierownika sprawował funkcję lekarza ogólnego. Dodatkowo pracował w pogotowiu ratunkowym oraz – przez pierwsze 4 lata jako wolontariusz – na oddziale ginekologiczno-położniczym brzeskiego szpitala.

Mieszkańcy Borzęcina bardzo lubili i szanowali swojego „doktora”, który w zdecydowanej większości życie zawodowe związał z Borzęcinem (1969-2007). Był bardzo pracowity, sumienny, towarzyski i rozmowny. Potrafił i lubił słuchać ludzi, co niejednokrotnie pomagało w postawieniu właściwej diagnozy i dalszym leczeniu. Dał się poznać jako znakomity fachowiec u którego zawsze można uzyskać pomoc w sprawach medycznych. W tym czasie zdobył szacunek, wdzięczność i uznanie wielu swoich pacjentów, o czym z pewnością mówi archiwalny materiał filmowy.

Dobrze o pracy ś.p. Jana Kowalskiego świadczą z pewnością także słowa wójta gminy, Janusza Kwaśniaka, który na swoim profilu w mediach społecznościowych tak pisze: – Na Zawsze Pozostanie w Naszej Pamięci jako Człowiek Wielkiego Serca, oddany swojej pracy bez reszty, pełen inicjatywy, optymizmu i uśmiechu, którym zarażał innych; lekarz, który ze wszech miar troszczył się o pacjenta, nie tylko w wymiarze pomocy medycznej, ale i również zwykłych codziennych trosk i problemów.

Ś.p. doktor Jan Kowalski choć nie był borzęcaninem, stał się tu legendą. Pozostanie we wdzięcznej pamięci tysięcy pacjentów – dla wielu był lekarzem z powołania, który kochał swój zawód i nie szczędził sił dla swoich pacjentów. Niech spoczywa w pokoju.

Pogrzeb ś.p. Jana Kowalskiego odbędzie się w piątek, 17 czerwca br. o godz. 14:00 w Kościele Parafialnym pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce Wiecznego Spoczynku na Cmentarzu Komunalnym.

Czytaj całość materiału…
 
Radio RDN Małopolska: „Słowo za Słowo” - rozmowa z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin

O budowie Osiedla w Łękach w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i kryteriach przydziału mieszkań, rozpoczynającej się inwestycji budowy Budynku Wielofunkcyjnego (nowej remizy OSP) w Borzęcinie Dolnym, środkach pozyskanych z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na inwestycje: rozbudowy remizy OSP w Łękach wraz z zagospodarowaniem terenu, modernizacji Budynku Wielofunkcyjnego w Bielczy, przebudowy i modernizacji kotłowni przy Zespołach Szkół w Borzęcinie Górnym, Bielczy i Przyborowie oraz modernizacji dróg gminnych i wewnętrznych, realizowanej inwestycji przebudowy drogi powiatowej Przyborów - Borzęcin, dedykowanym mieszkańcom programie dofinansowania z budżetu gminy budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, spektaklu słowno-muzycznym Filharmonii Krakowskiej w Domu Pomocy Społecznej w Borzęcinie, planowanej na najbliższą niedzielę w Borzęcinie i Szczurowej akcji "Razem dla Jacka" polegającej na rejestracji potencjalnych dawców szpiku (poszukiwany dawca dla 22-letniego mieszkańca Borzęcina chorego na aplazję szpiku - wymagany natychmiastowy przeszczep) oraz niedzielnym Pikniku Strzeleckim w Bielczy i planowanych w ramach imprezy atrakcjach z Januszem Kwaśniakiem, wójtem gminy Borzęcin w programie 'Słowo za słowo" Radia RDN Małopolska rozmawiała redaktor Ewa Biedroń.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

 
XXX-lecie Borzęckich Słowików

Transmisja z wydarzenia wykonana przez Andrzeja Grucę (Informator Brzeski).

Borzęckim Słowikom gratulujemy Jubileuszu i życzymy kolejnych!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 24
© 2011 Oficjalny Portal Gminy Borzęcin
designed by Mariusz Zawistowicz, Coded by Rafał Bakalarz

Zgodnie z Art.173 ust.4, pkt.3 informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym portalu, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszych serwisów internetowych, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies.
polityka cookies.

Akceptuje cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information