Profilaktyka Uzależnień |
Profilaktyka Uzależnień Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest chorobą, która dotyka organizm i psychikę człowieka. To choroba kontroli, działająca na początku powoli i niezauważalnie, by w efekcie negatywnie wpłynąć na całe ludzkie życie. Substancje psychoaktywne to substancje chemiczne oddziałujące na centralny układ nerwowy, bezpośrednio wpływające na pracę mózgu, wywołujące zmiany w postrzeganiu, świadomości, zachowaniu i nastroju. Są używane w medycynie (np. do łagodzenia bólu, jako leki przeciwdepresyjne), ale i prywatnie, w celu zmiany odczuwania (np. alkohol, narkotyki). Istnieje możliwość uzależnienia od substancji psychoaktywnych, które sprowadza się do kontynuowania ich przyjmowania ze szkodą dla własnego organizmu.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działająca przy Urzędzie Gminy Borzęcin realizuje zadania określone w: - Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, - Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii, które zostają przyjęte na mocy Uchwał Rady Gminy Borzęcin na dany rok. Głównym zadaniem Komisji jest udzielanie pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom. Komisja została powołana na podstawie art.4¹ ust 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. Beata Rędzina - Przewodnicząca Komisji Tadeusz Żurek - Zastępca Przewodniczącego Komisji Członkowie Komisji: Ks. Czesław Paszyński Proboszcz Parafii Rzym.-Kat. w Borzęcinie Górnym St. asp. Ryszard Kosieniak Kierownik Komisariatu Policji w Szczurowej Lek. med. Jarosław Zachara Kierownik ZOZ w Borzęcinie Alicja Wojdak Pielęgniarka Piotr Kania Dyrektor GOK w Borzęcinie Maria Pilarska Sołtys wsi Borzęcin Górny Czesław Czaja Sołtys wsi Borzęcin Dolny Anna Choczyńska Sołtys wsi Bielcza Stanisław Latocha Sołtys wsi Przyborów Anna Koczwara Sołtys wsi Łęki Józef Maklas Sołtys wsi Jagniówka Józef Bach Sołtys wsi Waryś
Leczenie osób uzależnionych co do zasady jest dobrowolne, a przymus leczenia może być nałożony wyłącznie przez Sąd. Sądami właściwymi do rozpatrywania spraw o przymusowe leczenie są wydziały rodzinne i nieletnich w Sądach Rejonowych. Przepisy regulujące procedurę leczenia osób uzależnionych od alkoholu reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu Do Sądu złożyć wniosek mogą dwie instytucje:
Złożenie wniosku samemu jest niemożliwe - Sąd odrzuci taki wniosek, jako pochodzący od osoby nieuprawnionej.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Borzęcinie przyjmuje wnioski o leczenie osób uzależnionych od alkoholu, które posiadają miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie Gminy Borzęcin. GKRPA obsługuje osoby, które chcą zgłosić problem alkoholowy i uzyskać pomoc, jak również osoby uzależnione, od poniedziałku do piątku, w poniedziałki od godz. 9.00 do 17.00 i od wtorku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 w Urzędzie Gminy, pok. 25 Kontakt: tel. (14) 6846370, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
W większości przypadków osoba zgłaszająca to członek najbliższej rodziny, który dobrze zna skalę problemu i wie, jak naprawdę wygląda sytuacja rodzinna. Oczywiście, gdy najbliższa rodzina nie chce zgłosić sprawy, bo jest np. zastraszana przez alkoholika, przyjmowane są zgłoszenia od dalszych członków rodziny, jak i osób niespokrewnionych. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, na przymusowe leczenie można skierować osoby, które w związku ze swoją chorobą alkoholową:
|